logo Silvarium tisk

Škody způsobené kůrovcem v lesích byly loni nižší než v předchozích letech, těžba dřeva klesla. Díky jeho úbytku na trhu jsou ceny pro lesníky příznivé, provozovatelům pil se ale tolik nedaří. Loni nastartovaný společný obchod se dřevem by přesto bylo potřeba zvýšit, aby soukromí vlastníci při prodeji posílili své postavení. Na dnešní konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy to ČTK řekl jeho předseda Jiří Svoboda.

Zásadní je teď podle Svobody to, v jaké podobě budou schválené chystané novely zákonů týkající se hospodaření v lesích. „Taková koncentrace zásadních témat už tady dlouho nebyla," řekl. Spolu se zákony o lesích a o myslivosti podle něj bude mít dopad na lesníky novela zákona o ochraně přírody a evropské nařízení proti odlesňování. „Doufejme, že se tu účinnost podaří odložit," uvedl Svoboda k naposledy jmenovanému nařízení, které by podle něj lesníky zatížilo dalšími povinnostmi co se týče evidencí a geolokací.

V návrhu novely zákona o lesích podle Svobody SVOL postrádá podporu sdružování vlastníků lesů a změnu státní správy, co se týče lesů. Obojí by například pomohlo podstatně lépe řešit situaci v lesích ČR, co se týká kůrovce, podotkl.

Sdružení před rokem založilo společnost SVOL obchodní, s.r.o., která začala vykupovat a prodávat dřevo. Zahájila činnost loni v dubnu, za loňská tři čtvrtletí obchodovala zhruba se 160.000 metry krychlovými dřeva. „Budeme letos chtít zobchodovat víc. Abychom dosáhli nějakého postavení na trhu, tak potřebujeme násobky toho objemu, abychom byli považováni za významného obchodníka," řekl Svoboda.

Hospodaření obchodní společnosti za rok 2023 podle něj skončilo v černých číslech, tedy v plusu. „V dnešní době rozbíhat novou firmu, etablovat ji na trhu, není jednoduché, to se povedlo," upozornil.

Ceny dřeva jsou podle předsedy nižší než v roce 2022, ale lesníkům zajišťují dobré příjmy. „Ceny dřeva jsou relativně vysoko, byť se pilařům příliš nedaří," uvedl. U kulatiny v letošním druhém čtvrtletí platby i mírně stouply. Uvedl, že kvalitní smrková kulatina stojí okolo 2600 korun za metr krychlový, což je cena v místě odvozu v lese. Některé lesní podniky už ale kvůli kůrovcové kalamitě nemají moc co těžit.

Jestli kůrovcová kalamita ve smrkových lesích skončila, se podle předsedy uvidí za několik týdnů. Nynější ochlazení po začátku letoška s nadprůměrnými teplotami je pro lesy příznivé, ale narašené stromy poškozují mrazy.

SVOL má 729 přímých členů s celkovou výměrou 555.000 hektarů lesa, což je 21 procent výměry všech lesů v ČR.


ČTK

Komentáře  

+2 # schutzmeister@iex.cz 2024-04-24 11:31
Jo, dřeva je málo nejen tady.
Rakušák má přetěženo a je ho málo i tam, kde je ho dost.

https://amforest.org/pacific-northwest-faces-critical-timber-supply-shortage-a-call-to-action-for-congress/

" 14. března 2024

Americká rada pro lesní zdroje (AFRC) dnes naléhala na delegaci Kongresu severozápadního Pacifiku ve Washingtonu, DC, aby přijala opatření k řešení problémů v oblasti lesního hospodářství a dřevařských výrobků, které podporuje více než 150 000 pracovních míst v soukromém sektoru v Oregonu a Washingtonu a poskytuje kritickou infrastrukturu pro federální vládě, aby zlepšila zdraví lesů, snížila rizika lesních požárů na federálních pozemcích a pomohla uspokojit rostoucí poptávku po dřevěných produktech šetrných k uhlíku.

V dopise asociace delegaci prezident AFRC Travis Joseph píše, že v západním Oregonu došlo od začátku roku k uzavření nebo omezení tří závodů na výrobu dřevěných výrobků a pravděpodobně dojde k dalším uzavřením a omezením na severozápadě Pacifiku. Společnou nití jsou klesající dodávky dřeva pro výrobce dřevěných výrobků v regionu.

"Všechny tři závody v západním Oregonu, které letos oznámily uzavření nebo omezení provozu, jsou obklopeny některými z nejproduktivnějších veřejných lesů v zemi," řekl Joseph. „Všechny tři závody nakupují a spoléhají na veřejné dřevo, aby zajistily provoz a udržení pracovních sil. Všechny tři závody uvedly nedostatek dodávek dřeva jako významný faktor při rozhodování o uzavření nebo omezení provozu. "

Teď už zavřeli čtyry velké provozy a důvod je omezení těžby ve státních lesích. Dost to připomíná Polsko, tam už taky zavírají. A Pobaltí a Finsko....
+1 # schutzmeister@iex.cz 2024-04-25 12:00
"Ztrácíme peníze na každém kusu dřeva, který vyjde ze dveří," řekl McKenzie. "To je prostě fakt tohoto trhu."

rozhovor s majitelem zavřené pily v Montaně

https://montanafreepress.org/2024/04/22/mill-closures-shock-industry-but-officials-say-demand-for-wood-remains/

"Altemus za to připisuje velkou část viny Americké lesní službě a soudním sporům kvůli obavám o stanoviště volně žijících živočichů, kvalitu vody a další ekologické problémy, které často brzdí prodej kulatiny u soudu. "

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě