logo Silvarium tisk

Šedesát let trvá testovací období pro to, jaké stromy by mohly být vhodné pro měnící se české klima. „Tolik času ale lesníci k dispozici nemají. Musejí zalesnit holiny, které vznikají po kůrovcové kalamitě," říká reportérka Michaela Rambousková, jež se suchu, kůrovci a stavu českých lesů dlouhodobě věnuje.

Část expertů by byla pro to, aby se zkusily stromy, které tradičně rostou například v Portugalsku nebo Řecku. Jejich odpůrci poukazují na to, že bychom si zadělali na stejný problém jako dnes. A to kůrovcem zničené smrkové porosty na Vysočině, nebo borovicové usychající lesy v jiných lokalitách.

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

+8 # Starý 2019-07-29 11:13
Předci mohou za vše...
I za naši politickou elitu a mlčící Mze...

Proč nepíšete, že předci zavedli proti kůrovcová opatření, která tu 300 let skvěle fungovala...., proč nepíšete, že neměly prostředky dnešní doby, chemii, stroje, harverstory, že vše odedřeli rukama !!

Už se nemohou bránit-tak do nich !!
+8 # schutzmeister@iex.cz 2019-07-29 11:55
Nejlepší protikůrovcové opatření, když pomineme, že smrky opravdu nebyli všade, byla dřív zima.
Z vyprávění vím, že ve vsi se topilo pařezy, které knížecí hajný prodával kus za 20 krejcarů, ale musil jste si ho sámi vykopat a odvézt, nemluvě o štípání.
Žádný plyn či tepelná čerpadla.
Takže otop se řešil tak, protože i klest se platil, že za bezměsíčné noci vyrážela parta s žebříčkem a pilkou a ořezávala větve, kam až se dostala, pokud je nezmerčil hajný.
Kampak kůrovec. Proto, a taky díky pytlákům, to tak "skvěle" fungovalo.
+15 # Rensa 2019-07-29 14:08
Nejlepší protikůrovcové opatření bylo, když úmyslné těžby se dělaly v zimě a nejpozději na jaře muselo být dřevo z lesa pryč. A co se nestihlo nebo se těžilo až v době mízy (na horách nebo kalamitní těžby), tak muselo být odkorněno (do hněda, event. prokřesáno). Vlastníma rukama jsem zažil ještě dobu, resp. její konec, kdy k výbavě těžaře patřil škrabák. A vedle toho se musely klást lapáky, protože každý lesník již s dvouletou hájenskou školou věděl, že kůrovec se množí na jaře a v létě na neodkorněném dřevě. Kolik lapáků či lapačů je v lese vidět dnes, kolik se odkorňuje či alespoň stříká?
Dřív se hromady klestu prodávaly a dokonce i dražily, později pálily, klest tak musel z lesa zmizet do jarního sázení. Dnes hromady těžebních zbytků musí vyschnout, než přijede štěpkovač, leckde až v dalším roce, takže malý brouček i velký brouk mají dostatek času nerušeně se pomnožit pro žír v příštím roce s velkou jistotou, že na lapač či lapák nenarazí.
Největší chybu vidím v převratném objevu, že kůrovec není nepřítel č. 1 smrkového lesa, ale jakýsi "přírodní indikátor ukazující, kde předchozí generace lesníků udělaly chybu".

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě