logo Silvarium tisk

Svatohubertské mše jsou každý rok na podzim krásnou příležitostí k zamyšlení nad odkazem sv. Huberta, patrona a přímluvce všech lovců a myslivců. Bývají velmi slavnostní a nejinak tomu bude i ve čtvrtek 3. listopadu v jihočeské pobočce Národního zemědělského muzea na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Tam bude letošní Svatohubertská mše o to významnější, že připomene i jedno velké kulaté výročí a zároveň založí novou tradici.

Fanfáry, troubení, zpěvy, hlahol lesních rohů, zpěvy, slavná modlitba Františka Antonína hraběte Šporka i slavnostní výřad zvěře na zámeckém nádvoří – to vše se odehraje ve 3. listopadový den na zámku Ohrada k poctě sv. Huberta. Připomenou si tam ale i dalšího významného světce – sv. Eustacha. Právě jemu je totiž zasvěcena zámecká kaple, od jejíhož vysvěcení uplyne právě letos v listopadu rovných 300 let.

Oltář kaple svatého Eustacha je přitom ozdoben právě portrétem svatého Huberta. A to rozhodně není jediná spojitost, kterou tito dva světci mají. Přestože sv. Eustacha zná u nás dnes jen málokdo, byl jeho kult v dřívějších dobách mnohem silnější, než ten svatohubertský, a v některých evropských zemích (např.ve Španělsku či některých oblastech Francie, Belgie a Německa) je silnější dodnes. Do našich zemí byl jeho kult zaveden v druhé polovině 16. století německou šlechtou. A kdo byl vlastně svatý Eustach? Původně se jmenoval Placidus a byl udatným a silným vojevůdcem za římského císaře Vespasiána (v letech 69 až 79 n.l.). Pronásledoval křesťany a byl velmi vášnivým lovcem, ovšem pouze do chvíle, než se mu při jedné ze štvanic zjevil jelen se svítícím křížem mezi parožím. Totéž zjevení a následné obrácení na víru potkalo podle legendy i sv. Huberta.

Svatý Eustach byl uctíván jako patron lovu, střelby, cechu loveckého a honitby, zejména v 17. a 18. století. V českých zemích poté legenda o svatém Hubertovi kult sv. Eustacha překryla, ale právě zámek Ohrada je jedním z mála, kde jsou připomínáni oba světci. Sv. Eustach byl – stejně jako svatý Hubert, patronem lovců a myslivců, svatému Hubertovi přibyl patronát také nad lesními dělníky, lovci kožešin, kožešníky, výrobci rolniček a dokonce i optiky. Oba muži, resp. modlitby k nim měly pomoci také proti kousnutí, vzteklině, uštknutí i strachu před vodou. Není proto divu, že jak svatý Eustach, tak svatý Hubert inspirovali řadu našich i evropských výtvarných umělců, kteří je a jejich atributy malovali na plátna a tesali do kamene i dřeva.

Nejinak tomu bylo i na zámku Ohrada. Navíc na počátku 18. století, v době jeho výstavby, bylo sepětí myslivosti a umění mnohem pevnější než dnes. Lov byl složitým ceremoniálem, vyznačujícím se přepychem a nádherou, velkou roli při něm hrály hudba, slavnostní oděvy a nákladné dekorace. Proto byla zámecká kaple zasvěcena svatému Eustachovi, proto byla tvorba hlavního oltářního obrazu svěřena slavnému vlámskému malíři té doby Peteru Van Royovi, proto stvořil nádhernou stropní fresku s námětem Svaté trojice vídeňský malíř Georg Werle. Slavnostní Svatohubertské mše, jejichž pravidelná konání u nás spolu se založením řádu Sv. Huberta a uvedením lesního rohu prosadil především František Antonín hrabě Špork a kterou Schwarzenbergové na Ohradě léta udržovali, mají veškerou tuto lehce pozapomenutou pompézní atmosféru starých časů připomenout. A na Ohradě si ji budou připomínat pravidelně: „Letošní Svatohubertskou mší chceme založit novou tradici. Bude se konat každoročně a byli bychom rádi, aby se vždy stala krásným slavnostním zakončením Národních mysliveckých slavností", říká ředitel pobočky NZM na zámku Ohrada Martin Slaba.
A zámek Ohrada stojí za návštěvu i z dalších důvodů: Jan Adolf II. Schwarzenberg totiž založil v roce 1842 na Ohradě Zemské muzeum, které se po Národním muzeu v Praze stalo druhou nejstarší institucí tohoto typu na našem území. Schwarzenbergové byli velcí sběratelé, muzeum proto od začátku disponovalo unikátním sbírkovým fondem a navštěvovaly jej díky tomu mimořádné osobnosti, jako např. císař František Josef I., korunní princ Rudolf, ale také vědci, např. Jan Evangelista Purkyně a další. Na loveckém zámku Ohrada je toho hodně k vidění, nenechte si proto jeho návštěvu – a obzvlášť letos 3. listopadu – ujít ani vy.

Kontaktní osoba: Mgr. Martin Slaba, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 728 229 745

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě