ŠUMAVA Včera se začala projednávat nová zonace šumavského národního parku. Návrh počítá s tím, že stejně jako dosud zůstane 27 procent plochy bezzásahové.
V dokumentu stojí, že současná tři území se rozšíří na čtyři. Dřívější první zóna s nejpřísnějšími pravidly se přejmenuje na přírodní. Dále se vymezuje zóna přírodě blízká. „V našem případě představuje také sedmadvacet procent. Jsou zde pozměněné ekosystémy, ale přírodní procesy v nich hrají hlavní roli. My jejich projevy jen mírně korigujeme, případně činíme opatření proti riziku velkoplošného rozpadu. Už dnes sem patří například bezlesé mokřady kolem Vltavy nebo zalesněné paseky po těžbě stromů napadených kůrovcem," vyjmenoval Pavel Hubený, ředitel správy šumavského národního parku, který se rozkládá na více než 680 kilometrech čtverečních.
Třetí část zabere podle návrhu až 45 procent plochy parku a měla by fungovat jako zóna soustředěné péče. V této oblasti bude možné těžit dřevo. Snahou bude zachovat jedinečné, chráněné či ohrožené druhy a biotopy.
V neposlední řadě půjde o zónu kulturní krajiny. Jedná se hlavně o osídlené lokality. Podle tiskového mluvčího šumavského národního parku Jana Dvořáka zaujímá 642 hektarů. „Zde se mají možnost obce rozvíjet podle platných územních plánů," doplnil.
K návrhu se v současnosti mohou vyjádřit starostové i veřejnost. Podněty či námitky lze podávat do 15. března. K tématu se rada národního parku vrátí na začátku dubna. „Zonaci pošleme na Ministerstvo životního prostředí ke standardnímu mezirezortnímu připomínkování a následnému schválení a vydání vyhlášky," uzavřel ředitel Hubený.