logo Silvarium tisk

Horský ekosystém v oblasti Plešného jezera na Šumavě, který byl napaden kůrovcem a stal se bezzásahovým územím, se podle vědců velmi rychle zotavuje. Ukázal to pětiletý výzkum vedený předním hydrobiologem Jiřím Kropáčkem.

„Příroda si poradí sama, a to jak s kůrovcem, tak s kyselými dešti. Není nutné zasahovat," radí přední český hydrobiolog Jiří Kropáček, který pracuje v Biologickém centru Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Pod jeho vedením zkoumali vědci ze tří institucí vliv přirozeného rozpadu horských smrkových lesů na mikroklima, chemické složení a biodiverzitu půdních a vodních ekosystémů.
Navzdory všem katastrofálním scénářům, které mluvily o měsíční krajině, se celý přírodní systém ponechaný bez zásahu člověka velmi rychle vzpamatovává. „Z výsledků výzkumu je zřejmé, že bezzásahovost a přirozená cesta regenerace lesního porostu by měly být do budoucna pokládány za jeden z nejefektivnějších způsobů opětovného zalesňování kůrovcem postižených chráněných horských oblastí," řekl budějovický hydrobiolog. Podle něj je to i nejšetrnější způsob z hlediska ochrany množství a kvality vody.
Vědcům se podařilo vytvořit biogeochemický model, který propojuje cykly uhlíku, dusíku a síry v lesní půdě.
Zároveň umožňuje přesněji předpovědět ztráty živin z lesních ekosystémů.

Dochází k rychlému zmlazování porostu

„Výzkum přinesl zajímavé závěry. Kyselost vody v Plešném jezeře se výrazně snížila a její pH rychle vzrostlo k hodnotě 6, která tady byla naposledy kolem druhé světové války. Velmi pozitivně na přírodní ekosystém zapůsobilo i to, že odumírající dřevo napadené kůrovcem zůstalo na místě. Díky tomu se veškerá biomasa nechala v povodí, uvolnil se z ní vápník, hořčík i draslík a půda se tak rychle zotavila," vysvětlil Kropáček.
Lesy v okolí Plešného jezera, které kůrovec kompletně zničil, se podle vědců přirozeně obnovují a dochází k rychlému zmlazování porostu. Celý výzkum by měl vnést podložené argumenty do sporů mezi zastánci a odpůrci zásahů v šumavských chráněných územích.
Jiří Kropáček dostal minulý týden za svůj výzkum cenu předsedkyně Grantové agentury České republiky.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě