Bohumil KLEPETKO, moderátor
--------------------
Jeden paradox se teď projevuje na Šumavě. Správě národního parku kriticky klesají zisky z prodeje dřeva kvůli nedostatku kalamitních těžeb. Park je přitom na tomto prodeji ze dvou třetin finančně závislý, neboli málo kalamit a polomů málo prodejů dřeva proto je národní park ve finanční tísni. Tím spíš, že se mu snižují i příspěvky od ministerstva životního prostředí. Podle vedení rezervace je taková situace dlouhodobě neudržitelná.
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Kůrovce má park pod kontrolou, jenže s tím zároveň klesají i výnosy. Za posledních šest let téměř o polovinu. Ještě před kůrovcovou kalamitou se tady těžily stromy o průměru zhruba šedesát centimetrů. Dnes je objem třetinový.
Pavel HUBENÝ, ředitel Správy NP Šumava
--------------------
Těžíme vlastně v menších porostech, mladších porostech, a je to hlavně proto, že sledujeme zájem přírody. To znamená my strukturujeme mladé lesy, netěžíme velký dřevo, kvalitní dřevo.
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Ještě v letech 2010 a 2011 vydělával park na dřevu víc než tři sta milionů korun
ročně. Letos odhaduje výnosy zhruba na polovinu.
Petr ŠTEFANÍK, referent těžební činnosti NP Šumava
--------------------
Tohle je dřevo, který jde do papíren, vidíte, že je slabý, má kolem 7, 8 cm, z toho se vyrábí papír obalový, tamhleto je trochu silnější, to jde na křídový papír.
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Navíc klesají i příspěvky ministerstva životního prostředí. Park teď musí víc šetřit. Zároveň ale přiznává, že podobný vývoj je dlouhodobě neudržitelný. Situace se v budoucnu dotkne i těžařů, kteří mají s parkem uzavřené rámcové smlouvy na kácení dřeva.
Jan DVOŘÁK, mluvčí Správy NP Šumava
--------------------
Dopadá to i na zaměstnance ve smyslu, že prostě se nějakým způsobem omezuje počet kilometrů, které mohou ujet v průběhu kvartálu a tak dále.
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Klesající zisky ovlivňuje i samotná cena dřeva, která v posledních letech kolísá. Za jeden kubík se dnes platí o dvě stě korun méně než před třemi lety. Zdeněk Mlnařík, Česká televize, Šumava.