Po dobu delší než měsíc se díky letošním přívalům sněhu držely (a místy stále drží) zásoby vody ve sněhu na trojnásobku oproti roku loňskému. Navíc je zatím dosavadní průběh zimy optimální i pro doplňování zásob podzemních vod díky střídání chladnějších období se sněhovou nadílkou a teplejších dnů, kdy část napadaného sněhu odtává. To vytváří o něco optimističtější pohled na možná rizika sucha v následujícím průběhu roku, jásat ale samozřejmě nelze.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
http://dendroz.dendrologie.cz/html_stranky/08_klimaticke_zony.htm
Pokud se podíváme na mapku a popis klimatických pásem v mnou přiloženém linku, zjistíme, že v posledních 5 zimách se např. jižní Morava a střední Čechy přesunuly z pásma 6 do pásma 8, tedy do pásma s nejnižší minimální roční teplotou -12 st.C.
Mapka nám také ukáže, kde se toto pásmo nacházelo v onom roce 1960 - například zahrnovalo Pádskou nížinu, celé severní chorvatské pobřeží, či Velkou Británii a Irsko!
Chladnější části ČR se potom přesunuly do pásma 7, což býval dříve Benelux či západní Německo.
Mluvíme o 4 zimách z 5 za období od roku 2013, pouze pro zimu 2016/17 to neplatilo (ale i tam to bylo pouze o jeden díl posunuto). Přestože tato metodika byla dále zpřesněna, k jejímu vyvrácení nikdy nedošlo. Opravdu proto doporučuji k přečtení všem, kdo dosud nechápou, k jaké změně "tvrdosti" zim došlo za posledních 60 let, i to, co to znamená pro změny ve vegetaci vč. lesní, a jak by se to mělo promítnout do spektra lesnicky obhospodařovaných dřevin.