Menší množství srážek v posledních letech poškozuje stromy v Praze. Lesníci zaznamenávají větší množství napadení kůrovcem i usychání dřevin. Uvedla to mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová. Největší problémy mají jehličnany, zasaženy jsou však i duby. Město plánuje opatření, jak alespoň stromům v ulicích zajistit více vláhy.
"V posledních dvou letech zaznamenali kolegové lesníci zvýšený výskyt napadení stromů kůrovcem, přísušky nových výsadeb, ale i usychání dospělých stromů," uvedla Fišerová. Lesníci vidí příčinu právě v období sucha a snížené zásobě vody v půdě.
Stromy jsou nedostatkem vláhy oslabené a nejsou s to se bránit nákazám. Masivní rozmnožení škůdce, typicky kůrovce, potom vede k uschnutí dřeviny. Oslabení stromu může být také příčinou výraznějšího rozšíření dalších chorob, například hub.
„Různé formy poškození stromu, které lze dát do souvislosti se suchem, byly pozorovány zejména u smrku, borovice a dubu," uvedla Fišerová. V pražských lesích přirozeně převažuje smíšený listnatý les s převahou dubu, což je respektováno i při výsadbě. Letos na jaře lesníci v Praze vysadili 72 tisíc dubů, 43 tisíc buků, deset tisíc borovic a osm tisíc jedlí. Lesy se starají i o některá stromořadí v ulicích, zbytek má na starosti Technická správa komunikací. Praha připravuje strategii pro boj s klimatickými změnami. Po jejím schválení magistrát nechá zpracovat plán konkrétních opatření, mezi která bude podle radní pro životní prostředí Jany Plamínkové patřit i ochrana stromů a zvyšování množství zeleně, která podle odborníků město ochlazuje.
Stromy v ulicích je podle Plamínkové možné zavlažovat, případně využívat speciálních mřížek kolem kmene, které udržují půdu nakypřenou, takže i více saje vodu. Tento způsob město už pilotně zkouší v Budečské ulici na Vinohradech. „Další možností, využívanou třeba v Kodani, je udělat chodníky spádové ke stromům," uvedla radní. Implementační plán by měl zpracovat Ústav globální změny Akademie věd.
Na území hlavního města je přes pět tisíc hektarů lesů, což je více než desetina rozlohy metropole. V majetku Prahy jsou necelé tři tisíce hektarů. Lesníci pečují o významné pražské parky, jako jsou Stromovka, Petřín, Vítkov, Letná či obora Hvězda, a také o zhruba stovku významnějších stromořadí v ulicích.