Nejen obávaný kůrovec decimuje lesy na severu Čech. Stovky uschlých stromů, které nepřežily loňské horké a suché léto, jsou patrné poslední měsíce hlavně na jižně orientovaných svazích kopců v údolí řeky Labe od Lovosic až po Děčín. A současná situace, kdy se opět nedostává dešťových srážek, stav ještě zhoršuje.
Vedle listnatých stromů, jako je bříza, dub, lípa nebo buk, začaly usychat na exponovaných svazích i borovice. „Pro ně se jejich výhoda hlubokého kořene stala paradoxně nevýhodou, protože v půdní spodině je sucho největší. K usychání však může docházet i kdekoliv jinde, kde jsou porosty vystaveny extrémním teplotním podmínkám a nebývalému vláhovému deficitu," popsal situaci Jiří Křivánek z oddělení pro sledování stavu biodiverzity regionálního pracoviště Správy CHKO České středohoří.
V některých případech vedle usychající borovice přežívají mělce kořenící smrky, kterým stačí srážková voda. Sucho škodí borovicím nejen na prudkých svazích, ve velkém měřítku úřaduje i v nížině na Litoměřicku a Roudnicku. Vedle těchto dřevin hynou i modříny nebo jasany, které začala masivně ohrožovat houbová choroba zvaná nekróza jasanů.
Loňský rok byl nejteplejší za posledních padesát let. Nedostatek srážek, který se zatím prohlubuje i letos, se začal projevovat už zhruba před pěti lety. Zprvu však usychaly jen mělce kořenící dřeviny a mladé stromky. Během loňského roku začaly porosty na místech, kde byly vystaveny extrémním teplotním podmínkách a nebývalému nedostatku vláhy, usychat ve velkém bez rozdílu věku.
Celý článek najdete v MF Dnes.