logo Silvarium tisk
Jiří VÁCLAVEK, moderátor 
Pojďme zmínit ještě jeden aspekt. Kůrovcovou kalamitu zhoršuje dlouhodobé sucho a teplo. Stromy totiž kvůli němu ztrácejí svoji odolnost. Brouci se naopak rozmnožují ještě rychlejším tempem, no, a ty dvě mapy, které vidíte za mnou, ukazují, jak vyprahlý byl přesně loni a letos první metr půdy. Právě z této vrstvy přitom čerpají vláhu třeba smrky, při srovnání jasně vidíme, že loni byla situace horší. Výrazné sucho tehdy postihovalo celý pás od severních Čech až po jižní Moravu. No, a letos je v těchto dnech půda vysušená o něco méně. Nutno ale podotknout, že suchu napomohly výrazné bouřky v minulých dnech. Řada oblastí ale i tak trpí nedostatkem vláhy, jde zejména o severozápadní Čechy, tak o jižní Moravu, okolí Ostravy a nebo třeba o některá místa v Plzeňském kraji. No, a Mirka, pana Mirka zajímá: "Zda se podaří opět zalesnitmísta, která byla dotčena kůrovcem," a ta klíčová otázka, která souvisí s tím suchem. "Nepřispívá sucho k tomu, že je situace kritická ba přímo fatální?" 

Marek TURČÁNI, děkan, Fakulta lesnická a dřevařskáČeská zemědělská univerzita v Praze 
Samozřejmě, že sucho je obrovský problém a my si musíme uvědomit, zase se vracím k těm mapám. My máme v hlavách představu, že stromy žijí v tomhle tom aktuálním čase, ale stromy vlastně si pamatují to, co se stalo v minulém roce a co se stalo dva roky zpátky, čili když se nám kumuluje, kumulují ty události meteorologické, že vznikají dlouhé období bez srážek, tak vlastně ty stromy postupně vyčerpají svůj odolnostní potenciál a v tomto roce, i když ta situace není úplně tragická a hrozivá, tak my měříme na pokusných plochách produkci pryskyřice, která je velice důležitá s ohledem na boj stromů s kůrovcem a zjistili jsme, že v tomto roce sice byl tam na těch místech dostatek srážek, ale stromy si pamatují ještě loňský rok a polovina z nich se vůbec nestačila z toho loňského sucha vzpamatovat, čili to sucho se i v těch stromech jako, takovýmhle způsobem kumuluje a to, že vlastně v současnosti některé ty oblasti odumírají, i když mají relativně dostatek srážek, tak je důsledkem toho enormního nárůstu teplot a i když srážky zůstanou na stejné úrovni, tak vlastně ten výpar, který tam probíhá, tak je obrovský a stromy dostanou menší objem vody a tím pádem jako nemůžou produkovat ty látky potřebné pro jejich obranu.

 

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě