Nedostatek vody je stále naléhavějším problémem i v České republice. Tématem dalšího diskuzního večera cyklu Česko! A jak dál? se proto stalo sucho.
Diskuze se uskutečnila v jihlavském Dělnickém domě. Na Vysočině se totiž nachází největší vodní nádrž střední Evropy, která zásobuje pitnou vodou jeden a půl milionu obyvatel.
Nedostatek vody je dán zejména tím, jak se chováme ke krajině, důležitým faktorem jsou také probíhající klimatické změny. O způsobech, kterými bychom měli suchu čelit, přijeli do Jihlavy diskutovat rektor UK Tomáš Zima, náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce lesního hospodářství Patrik Mlynář, ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman, hydrolog Bohumír Janský, klimatolog Pavel Zahradníček a v neposlední řadě generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Do moderátorského křesla usedl Tomáš Skřivánek.
Celý článek je k naleznutí zde.
Komentáře
Před xx lety také panovala tato sucha a byla delší a lesáci si s tím dokázali poradit, ovšem nepěstovali kůrovce, v lesích dřevo, ale i další důkladně zpracovalo.
No píši, co asi v tomto státě nikoho nezajímá, či nechce slyšet !!
Ale když jsme u dotací...
Jak zajistit vodu pro přehrady v době nedostatku!
Jednoduché, za dotace budovat rybníky a to dost velké, v nich povolit i chov ryb, proč ne, ale v době nedostatku vody by bylo stěžejní vypuštění do přehrad...
Tak by docházelo ke kýženému zadržování vody a využití v době nouze.
Podobně to měli i naši předci, ve větším, ale vše vzalo za své a dnes se nám to vrací. A to prosím neměli vrtné soupravy, nezasahovali do spodních vod, technika skoro žádná, vodovody a pod.
Tak státe využijete maximálního zadržení vody v krajině? A nebo budete schůzovat a čekat na vlhké období?