logo Silvarium tisk

Na části univerzit v Česku dnes začíná vysokoškolská stávka za klima, potrvá do pátku 17. listopadu. Stávkovat budou studenti kvůli klimatické krizi, která se podle nich zhoršuje. Chtějí upozornit na neudržitelnost ekonomiky postavené na nekonečném růstu a zahájit společenskou debatu. Do stávky se zapojí studenti v Praze, Brně, Olomouci, Hradci Králové i Pardubicích. Uvedli to organizátoři z hnutí Univerzity za klima.

V Praze zahájí studenti stávku v 11:00 shromážděním na Klárově, poté se přesunou na jednotlivé fakulty, kde se budou pořádat přednášky, debaty a workshopy. Do stávky se zapojí osm fakult Univerzity Karlovy, mezi nimi například filozofická (FF), matematicko-fyzikální (MFF), přírodovědecká (PřF) nebo pedagogická (PedF). Na stávce se podílejí i České vysoké učení technické v Praze a umělecké vysoké školy.

Studenti budou na některých fakultách i přespávat, dnes na MFF, FF a FHS UK, ve čtvrtek na FF UK. Podle pořadatelů se stávky zúčastní 21 fakult z devíti českých univerzit.

Protestující chtějí, aby byl schválen klimatický zákon, který by zajistil kontinuitu české klimatické politiky. Zároveň požadují zavedení občanských shromáždění a to, aby se ekonomika posuzovala podle jiného údaje, než je HDP (hrubý domácí produkt). Jedná se podle nich o zastaralý ukazatel, který nebere v potaz limity planety, naplňování základních lidských potřeb ani distribuci bohatství ve společnosti.

Studenti připomněli, že jejich protest není namířený proti univerzitám, jejichž prostory chtějí využívat. Podle Terezy Martinovské z Univerzit za klima vnímají stávkující univerzity především jako prostory pro svobodné a nezávislé myšlení, kam patří i uvažování nad jiným směřování společnosti.

 

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě