logo Silvarium tisk

Kůrovcová sezona se blíží ke konci. Drobný brouk, který v Česku podle odhadů jen loni způsobil škody za 44 miliard korun, se pomalu ukládá k zimnímu spánku. Tam, kde ještě začátkem června odborníci běžně lovili desítky tisíc vyrojených škůdců, jich dnes pozorují  stovky. Letošní rok byl díky vlhčímu a chladnějšímu létu o něco mírnější, vyhráno ale zdaleka není. „Pokud bude příští rok suchý a teplý, zase můžeme očekávat, že se něco zvedne. Takže vůbec to není tak, že by byl problém vyřešen,“ varuje Marek Turčáni z České zemědělské univerzity.

* Jak postupuje vývoj nových technologií v boji s kůrovcem?

Pracujeme na nejrůznějších metodách – vyhledáváme například geneticky odolnější stromy –, jenže to všechno potřebuje čas. V některých případech se sice dostáváme do fáze, kdy by se opatření mohla začít promítat do praxe, několik málo let to ale ještě bude trvat. Velká věc se nám podařila v rámci projektu Extemit-K na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU , kde jsme publikovali podrobný genom lýkožrouta smrkového a do dvou let budeme mít další. Tím, že ho známe, můžeme některé části genomu využívat na prevenci. Navíc analyzujeme genomy dalších tří druhů: lýkožrouta severského, modřínového a vrcholkového.

Celý článek najdete v deníku Mladá fronta DNES

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě