V momentě, kdy težební velkostroj opustil prostor Slatinické výsypky, kde těžila Vršanská uhelná, začalo se okamžitě s rekultivací. Nová krajina zde dostává konečnou podobu, neboť těžba z těchto míst definitivně ustupuje.
„Na Slatinické výsypce pracujeme už od loňska. Jedná se o plochu o rozloze zhruba padesát hektarů. Na přibližně jedenácti hektarech jsme práce loni dokončili, na sedmatřiceti stále probíhají a jak budou dokončovány báňské práce, budeme postupovat s rekultivacemi," vysvětlil pro Mostecký deník Tomáš Šolar, ředitel společnosti Rekultivace.
„Vysazujeme klasické dřeviny, které se pro tento typ území hodí. Lesní porost by měl zajišťovat i ochranu proti prašnosti a hlučnosti ze šachty," připomněl ředitel.
Jen v letošním roce na Slatinické výsypce vysadili a ještě vysadí 111 tisíc sazenic, z toho více než 75 tisíc listnatých stromů. Na území vzniká 4 600 metrů takzvaných oplocenek, tedy uzavřených míst, která chrání rostoucí stromky před zvěří.
„Pro každou rekultivační akci se zpracovává projekt, kde je přesně definována i skladba dřevin vhodných pro výsadbu. Vysazením ovšem rekultivační práce nekončí. V následujících letech se na místo budeme vracet a zajišťovat takzvanou pěstební péči. A není vyloučeno, že po dohodě s projektantem do skladby dřevin ještě zasáhneme, protože se ukáže, že některým druhům se zde daří lépe," poznamenal Šolar.