logo Silvarium tisk

Na pomezí Kladenska a Rakovnicka vznikla „chytrá krajina", která poskytuje data pro mírnění dopadů klimatických změn. Systémy fungující přímo v krajině v okolí farmy České zemědělské univerzity (ČZU) ukazují, jak je možné bránit například vysychání krajiny nebo erozi. Poznatky z komplexního výzkumu by měly být použitelné i pro zemědělce. Zásadní jsou také zjištění ohledně budoucího vývoje změn klimatu. ČTK to dnes řekl vedoucí projektu nazvaného Pilotní farma Amálie - aplikace konceptu Chytré krajiny Petr Máca z Fakulty životního prostředí ČZU.

Výzkum v oblasti u Lán na Kladensku a Rudy na Rakovnicku pokračuje osmým rokem. Nyní vědci vyhodnotili tříletý projekt, výzkum bude pokračovat dál. Je významný nejen velikostí plochy, ale i vztahem k mnoha vědním oblastem. „Multioborový přístup ve sběru dat nám nyní umožňuje zodpovědně vyhodnocovat údaje z mnoha desítek čidel a senzorů, které monitorují celé spektrum hydrologických a meteorologických veličin. Díky instalované 5G síti jsme připraveni ovládat zavlažování Amálie dle měnících se hydrologických poměrů v blízké budoucnosti doslova na dotyk prstu," podotkl Máca.

Síť 5G pro Amálii umožní nejen přenosy velkého množství dat, ale i dálkové ovládání zemědělských strojů a měřicích přístrojů a další zásahy v reálném čase. Přístroje měří třeba vlhkost půdy, množství odpařené vody nebo pohyb půdy při erozi. K opatřením, která se v "chytré krajině" testují, patří nektarodárné biopásy, systematicky vysázené stromy nebo moderní závlahové soustavy, které mohou být ovládané umělou inteligencí.

Výzkum je složený z mnoha národních i mezinárodních projektů, náklady zatím byly zhruba 160 milionů korun, mezi zdroji jsou třeba takzvané norské fondy. „Další nezbytný krok k syntéze poznatků a úspěšnému uvedení do praxe v podobě precizního zemědělství je studium komplexity vztahů všech složek prostředí - půdy, vody, organismů a klimatu. Aby bylo možné úspěšně zvládat rizika, potřebujeme celostní přístup s využitím principů cirkulární ekonomiky a obnovou zdrojů," doplnil Máca.

Krajinu na pomezí Kladenska a Rakovnicka podle Mácy vědci k výzkumu dopadů klimatických změn vybrali také kvůli tomu, že se v ní častěji než jinde vyskytuje sucho. Farma Amálie je přístupná veřejnosti, zájemci se mohou prostřednictvím interaktivních informačních panelů a sloupků s QR kódy dozvědět podrobnosti přímo v terénu.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě