logo Silvarium tisk

Klatovsko – Téměř neprostupná změť vichřicí vyvrácených stromů. Tak dodnes vypadá například Polom (1295 m n. m.) nad Železnou Rudou. Podobu mu dal před deseti lety, v noci z 18. na 19. ledna 2007, orkán Kyrill. Na Šumavě Kyrill vyvrátil nebo polámal zhruba jeden milion metrů krychlových dřeva a následné kůrovcové kalamitě padlo za oběť dalších 2,6 milionu metrů krychlových stromů.
„Užívali jsme si tehdy klidu po zažehnané kůrovcové gradaci z konce 90. let a mysleli jsme si, že už nás nic horšího nečeká. Jenže když člověk bojuje s kůrovcem, tak vlastně nedělá nic jiného, než že vytváří větší či menší paseky a otevírá takzvané porostní stěny. To znamená, že se odhalují stromy, které nikdy nerostly na osluněném místě, a proto mají krátké koruny a dlouhé kmeny, což je pro vichřici lahůdka. Právě takové porosty nedokázaly odolat Kyrillu například v oblasti Polomu, Knížecího stolce, Jezerní hory, nad Prameny Vltavy nebo v okolí Poledníku," zavzpomínal ředitel NPŠ Pavel Hubený, který tehdy na správě parku působil jako vedoucí Chráněné krajinné oblasti Šumava.
Do současnosti jsou patrné i stopy Kyrillu v okolí šumavského hradu Kašperk, který byl do noci z 18. na 19. ledna 2007 obklopen hustým lesem. „Ve sdělovacích prostředcích se objevily výstrahy, že přijde velmi silný vítr. Takže jsem ještě pro jistotu překontroloval zabezpečení, okenice a podobně. Pak skutečně přišel vítr doprovázený silným deštěm. Trvalo to od pozdního odpoledne až do rána, od devíti nebo deseti hodin večer nešel elektrický proud až do druhého nebo třetího dne.
Vichr působil tak silný hluk, že jsem neslyšel padnout jediný strom, přestože v bezprostředním okolí hradu jich popadalo mnoho, některé dokonce přímo na nádvoří," popsal osudnou noc kastelán Kašperku Zdeněk Svoboda. Neslyšel ani, jak vítr zdemoloval střechu východní věže hradu. „Střecha pocházela z konce 30. let 20. století a s největší pravděpodobností na tak silné nárazy bočního větru nebyla stavěna," dodal Svoboda s tím, že novou střechu za cca 1,8 milionu korun se podařilo dokončit už v září 2007.
Výpadek proudu na Kašperku nebyl výjimkou, podle mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaely Jirovcové museli tehdy pracovníci ČEZu likvidovat 7239 poruch. Náklady na odstranění škod činily 132,8 milionu korun. „V západních Čechách zničil Kyrill čtyři sta sloupů v elektrické síti a zcela vyřadil padesát dva kilometrů vedení. Škody se vyšplhaly na téměř 50 milionů korun," doplnila Jirovcová s tím, že poslední sloupy na západě Čech po Kyrillu byly opraveny na vedení u Nové Hůrky 12. července 2007.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě