Na první návštěvníky čeká stezka v korunách stromů, která se na úpatí Černé hory otevře první červencovou neděli. Měří více než 1500 metrů a její dominantou je 45 metrů vysoká vyhlídková věž. Při slavnostním otevření ji požehná římskokatolický kněz Zbigniew Czendlik, zahraje kapela The Tap Tap a zpěvačka Ewa Farna.
Pro českého podnikatele Filipa Pekárka a německého stavitele zážitkových center Bernda Bayerköhlera je janskolázeňská stezka už šestým takovým projektem. Předtím postavili stromovou stezku u Lipenské přehrady, další realizovali v Německu. Krkonošský projekt je však unikátní.
„V Janských Lázních jsme se poprvé posunuli pod zem. Vybudovali jsme velkou jeskyni a ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku v ní vytvořili naučnou expozici. Na poměrně malém prostoru se návštěvníci dozvědí maximum informací, poznají kořenovou část lesa. Z hlediska konceptu a technologií, které jsme použili, je krkonošská stezka tím nejlepším, co jsme dosud udělali,“ říká Filip Pekárek.
Návštěvníci budou procházet mezi až 150 let starými stromy. Na úpatí Černé hory roste ukázkový krkonošský smíšený les, který tvoří buky, jeřáby i jedle. Na trase je několik informačních panelů, tři adrenalinová stanoviště a 50 metrů dlouhý suchý tobogán pro děti od 6 let. Výletníci si například budou moci vyzkoušet udržení rovnováhy v průhledu nad „propastí“. Bezbariérová stezka bude otevřená celoročně s výjimkou 24. prosince.
„Je postavená z douglasky, která neklouže. Dřevěné chodníky jsme se za dobu, co provozujeme stezky v korunách stromů, naučili dobře udržovat, aby se na nich nikomu nic nestalo. Překážkou může být extrémní námraza, vítr od 90 kilometrů v hodině a velmi silná bouře. Za celý loňský rok jsme však lipenskou stezku zavřeli pouze dvakrát. Pokud to je možné, necháváme ji otevřenou za každého počasí. Kontakt s přírodními živly k návštěvě stezky patří,“ upozorňuje Filip Pekárek.
Podnikatel odhaduje, že do konce letošního roku novou stezku navštíví okolo 200 tisíc turistů. Roční návštěvnost jihočeské stezky se pohybuje mezi 300 až 350 tisíci. „Na podobná čísla jsme připraveni i v Krkonoších,“ dodává. Kapacita parkovacích ploch v okolí stezky je 1100 míst. Vstupné pro dospělého bude 220 korun, děti od tří do 14 let a senioři zaplatí 180 korun, rodinné vstupné bude 560 korun.
Ochranáři ze Správy KRNAP si od projektu slibují, že dojde k rozmělnění návštěvníků v Krkonoších, kteří se hlavně v letních měsících koncentrují na hřebenech. „Krkonoše ročně navštíví pět až šest milionů turistů. Většina z nich jde na Sněžku a k prameni Labe. Věříme, že stezka v Janských Lázních odlehčí přetíženým turistickým cílům,“ vysvětluje mluvčí správy parku Radek Drahný.
Projekt je dalším příspěvkem k posílení letní sezony ve východních Krkonoších, na kterou skiareály a podnikatelé v cestovním ruchu v posledních letech kladou čím dál větší důraz. Starosta Janských Lázní Jiří Hradecký nemá obavy z toho, že by město nápor turistů nezvládlo. „Jsme zvyklí na vysokou návštěvnost a nevidíme v tom problém. Umíme si s tím poradit,“ tvrdí.
Stezka u Hoffmanových bud začala vznikat vloni na podzim, její vybudování stálo přibližně 170 milionů korun. Je teprve třetí výškovou stezkou v České republice. Kromě Lipna se vyhlídková konstrukce vedoucí do oblak nachází od roku 2015 na Dolní Moravě.
Z hlediska konceptu a technologií, které jsme použili, je krkonošská stezka tím nejlepším, co jsme dosud udělali.