logo Silvarium tisk

Státní správa lesů je v tristním stavu, říká předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL) Jiří Svoboda. Organizace sdružuje vlastníky, kteří hospodaří na více než pětině plochy českých lesů. Problémem je podle něj také indexace cen dříví, kvůli které při kůrovcové kalamitě přišel stát o miliardu korun.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+10 # Rensa 2022-12-21 13:34
"Státní správa by měla tři hlavní povinnosti – kontrolu dodržování lesního zákona, tvorbu koncepčních předpisů, které jsou schvalované v současnosti na úrovni krajů a potom by vzdělávali a řídili odborné lesní hospodáře. Bylo by vítané, aby se k tomu přidala i správa myslivosti, protože současný stav, že kdo si udělal lovecký lístek, tak má kvalifikaci, podle mě není vhodný."

Á, nostalgie po všemocné řídící ruce státu?

Hlavní problém není v tom, že SSL je neodborná, ale že má příliš mnoho kompetencí a že kafrá a vlamuje se do záležitostí, které by měly být výsadním právem vlastníka lesa - např. obmýtí, etát, jaké dřeviny v lese, tvar lesa, hospodářský způsob, počty sazenic apod. Již před 30 lety jsem argumentoval, že jediné, co stát může kontrolovat (= zpětně jednoznačně prokázat), je plocha a možná věk. Vše ostatní státu nepřísluší.

Disfunkčnost státní správy jako takové tkví v tom, že model státních úřadů, zavedený císařem pánem v roce 1848 (!), jsme po krátkém intermezu v devadesátkách převedli opět do podoby národních výborů z dob socíku a smíchali dohromady se samosprávou. Kočkopes.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě