Biarritz 25. srpna (ČTK) - S ohledem na mohutné požáry v oblasti jihoamerické Amazonie se chtějí státy G7 dohodnout na rychlé pomoci zasaženým zemím. Řekl to dnes podle agentury DPA francouzský prezident Emmanuel Macron na okraj summitu sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa (G7). Kolumbie už dnes požádala mezinárodní společenství o podporu.
Podle Macrona už státy G7 země jihoamerického regionu kontaktovaly. Jde podle něj o "technické a finanční prostředky". Další podrobnosti šéf Elysejského paláce nesdělil. Zopakoval však také svou dřívější výzvu k pomoci při zalesňování.
Francie se mezi zeměmi G7 situace zvlášť dotýká, protože její zámořské území Francouzská Guyana sousedí s Brazílií. Macron téma požárů amazonského deštného pralesa zařadil do agendy jednání skupiny G7 na poslední chvíli.
Podle agentury AP nicméně není jasné, zda by Brazílie mezinárodní pomoc uvítala. Macron totiž na konci týdne popudil prezidenta Jaira Bolsonara vyjádřením, že brazilská hlava státu na červnovém summitu G20 lhala o ekologických závazcích. Bolsonaro zase Macrona obvinil z koloniálního smýšlení. Ohledně možného dialogu se svým francouzským protějškem v sobotu řekl: "Když mi zavolá, vyslechnu ho. Jsem vůči němu mimořádně slušný, přestože mě označil za lháře."
Lesní požáry v Brazílii se tento týden dostaly na přední stránky novin celého světa, některá média k nim přidala titulky jako "Peklo v Amazonii". Brazilský národní ústav INPE v úterý zveřejnil statistiku, podle níž se počet lesních požárů v Brazílii letos zvýšil oproti loňsku o 83 procent. Od ledna INPE zaznamenal 71.500 ohnisek lesních požárů v Brazílii, z toho asi 52 procent v Amazonii. Podle expertů požáry zakládají většinou farmáři, aby získali nové pastviny.
Oblast Amazonie zaujímá asi třetinu území Jižní Ameriky, kromě Brazílie zasahuje do Peru (13 procent), Kolumbie (deset procent) a menší část leží též ve Venezuele, Ekvádoru, Bolívii, Guyaně, Surinamu a Francouzské Guyaně.
K tamním požárům se dnes vyjádřila také hlava katolické církve. "Modleme se, aby byly díky úsilí všech co nejdříve zkroceny," řekl papež František lidem na vatikánském náměstí svatého Petra. Vzkázal, že "lesní plíce jsou pro naši planetu životně důležité".