logo Silvarium tisk

Loni se kvůli kůrovci v Česku vykácelo rekordní množství smrků. Letos jich s největší pravděpodobností ještě přibude. Podle ekologů je třeba urychleně připravit plán, jak lesy do budoucna zachránit. Ideálem jsou podle nich takové, které mají věkovou i druhovou pestrost a nekácí se v nich velké paseky. Mají být též odolnější vůči změnám klimatu než smrkové monokultury.

Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny ve středu schválil novelu lesního zákona, která má podle ministerstva pomoci zastavit šíření nejrozšířenějšího hmyzího škůdce. Kritici ale upozorňují, že vládní novela přípravu na budoucnost téměř úplně opomíjí.

Podle náměstka ministra zemědělství pro lesní hospodářství PaKtrika Mlynáře je hlavní novinkou přesnější vymezení role odborných lesních hospodářů. Jsou to nejčastěji revírníci Lesů ČR, kteří mají hlavně malým vlastníkům lesů radit, jak se s kůrovcem vypořádat.

Podle specialistů však tento krok sám o sobě nic moc neřeší. „Do budoucna to ale může být pozitivní zejména pro drobnější vlastníky," připouští Jan Příhoda z lesnického think-tanku Czech Forest.

Celý článek najdete zde.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě