logo Silvarium tisk

Starosty na Mostecku trápí nedostatek lékařů. Ústecký kraj se chce kvůli tomu spojit s pojišťovnami a podpořit obce například formou investice do vybavení ordinací. Na dnešním setkání s vedením Ústeckého kraje se starostové zajímali o proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory a stav zpracování nebezpečných odpadů na skládce Celio.

Starostka Bečova Jitka Sadovská (SNK Evropští demokraté) uvedla, že někteří lékaři jsou v důchodovém věku a náhrada za ně není. „Náhradníky za tyto lékaře nemají bohužel nikde,“ uvedl radní Radim Laibl (ANO). Ústecký kraj bude mít na podzim hotovou koncepci zdravotnictví, spustí masivní kampaň, v níž chce propojit krajskou samosprávu s obcemi a pojišťovnami. „Chceme spojit síly a podporu udělat třeba tím, že kraj zaplatí vybavení ordinace, obec nabídne byt s regulovaným nájemným a pojišťovna poskytne bonifikaci na práci v dané lokalitě,“ řekl Laibl.

Zajímavá nabídka pro absolventy nebo lékaře ale není podle Laibla koncepčním řešením. „Pereme se s jednotlivými kraji, kdo dá lepší podporu. Není to bohužel systémová věc,“ řekl radní. V kraji fungují už řadu let stipendijní programy na podporu studentů medicíny a žáky středních zdravotnických škol. Do nemocnic investuje kraj prostřednictvím Krajské zdravotní, která zřizuje sedm nemocnic v regionu, přispívá také různými dotacemi. Z přebytku letošního hospodaření podle Laibla dostanou nemocnice 285 milionů korun.

Zástupci obcí v Krušných horách na Mostecku se zajímali také o to, v jaké etapě je proces možného vyhlášení CHKO Krušné hory. Ústecký kraj vytvoří pracovní skupinu, která se bude věnovat záměru vzniku chráněné krajinné oblasti, zapojit se mají obce, politici, odborníci. Zvýšenou ochranu přírody v Krušnohoří žádají lidé, kteří pod petici sesbírali 5 000 podpisů. Proti jsou některé obce. Ministerstvo životního prostředí společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR činí kroky, které mohou vést k vyhlášení CHKO Krušné hory. Podle vedení kraje se nyní čeká, až agentura zpracuje příslušné dokumenty. „Krušné hory jsou jedním z mála českých pohoří bez velkoplošné ochrany. Jsme proto rádi, že ministerstvo spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR se případným vyhlášením CHKO zabývají,“ uvedl už dříve krajský radní pro regionální rozvoj a venkov a člen petičního výboru Michal Kučera (Spojenci pro kraj).

Závěr dnešního setkání patřil tématu odpadů a problematice skladování nebezpečného styrenu na skládce Celio u Mostu. Sudy s vysoce hořlavým styrenem objevili inspektoři na skládce v létě 2021. Projektová dokumentace schválená krajským úřadem a Českou inspekcí životního prostředí popisuje nakládání sudů se styrenovými smolami tak, aby se co nejvíce snížilo riziko ohrožení životního prostředí a zdraví obyvatel. Dnes znovu zaznělo, že podle úřadů lze zpolymerované (tuhé) styrenové smoly uložit do vybudovaných kójí natrvalo, proti čemuž je Ústecký kraj, Litvínov i Most, tekuté styrenové smoly se stočí do třicetilitrových sudů, které dočasně uloží do vybudovaných kójí a postupně převezou do koncového zařízení pro odstranění odpadu. Sudy s obsahem polotuhých/polotekutých styrenových smol bude později možné odvézt do spalovny. V České republice je podle dnešních informací krajského úřadu pouze jedna společnost, která je ochotna odpad spálit.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě