Podtitulek: Včera se začalo s jeho krášlením, slavnostně rozsvícen by měl být v sobotu
Autor: LUCIE BOHÁČOVÁ, MARTIN DIVÍŠEK
Rubrika: Z METROPOLE
Staré Město/Staroměstské náměstí zdobí od včerejška vánoční strom. Dvaadvacetimetrový smrk vztyčili pracovníci soukromé firmy v noci na úterý téměř bez problémů, přesto trvalo jeho usazení dvě hodiny. Na strom byly podle Petra Hozáka, ředitele společnosti Taiko, která provozuje trhy, připevněny objímky, ke kterým se strom ukotvil pomocí ocelových lan. Pak se smrk zvedl pomocí jeřábu a zapustil do připravené jámy na náměstí. Ta je hluboká asi dva metry. "Strom se kotví do tří stran pomocí šesti kotevních lan. Tak se eliminuje nebezpečí případného pádu," dodal Hozák.
Krkonošský strom
Smrk do Prahy přivezli z Krkonoš, vybrali ho pracovníci Krkonošského národního parku a jeho vhodnost posuzovali dendrologové z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Ti kontrolovali nejen zdravotní stav, ale také vitalitu a kvalitu dřeva. "Odebrali jsme šetrně vzorky, které v laboratoři zpracovali během několika dní. Než jsme strom pokáceli, měli jsme vypracovány podrobné vědecké posouzení o stavu stromu," doplnil Jan Tippner z Lesnické a dřevařské fakulty. Zvýšenou pozornost věnuje Taiko výběru stromu od roku 2003, kde se pětadvacetimetrový vánoční smrk zřítil mezi lidi a zranil pět návštěvníků. Mezi nimi byl také britský turista Malcom Tuffin, kterému soud letos na jaře přiznal za zlomeniny stehenních kostí a hrudní páteře odškodnění ve výši 560 tisíc korun. Strom, který stojí uprostřed Staroměstského náměstí, nyní vyrostl do výšky 33 metrů. Dřevorubci ho zkrátili na 22 metrů. Na kácení stromu tentokrát pracovalo dvanáct lidí. Ořezávání větví a kmene pomocí motorových pil pokračovalo v noci na úterý i na Staroměstském náměstí. Smrk do centra přivezli přes Čechův most a Pařížskou ulici. Ta byla průjezdná, a tak strážníci nemuseli odtahovat vozy. Během dnešního dopoledne začali pracovníci strom zdobit. Slavnostní rozsvícení je plánováno na sobotu. V 17 hodin akci zahájí pražský primátor Pavel Bém.
Monitoring médií
- čtvrtek 25. červen 2026
- V Č. Švýcarsku platí vysoký stupeň nebezpečí požáru, lidé mohou jen na stezky (ČTK)
- Lesy Českého Švýcarska před kůrovcovou kalamitou a po ní na srovnávacích fotografiích (medium.seznam.cz)
- Hasiči bojovali nad ránem s požárem chaty i lesa (hasicovo.cz)
- Voda z Moravy pomáhá zmírnit sucho v lese u Hodonína (lesycr.cz)
- Nová přírodě blízká opatření pomohou krajině zadržet vodu i lépe odolávat suchu (hustopece.cz)
- středa 24. červen 2026
- Hnutí Duha podalo žaloby na Macinku a Turka kvůli údajně poškozujícím výrokům (ČTK)
- V parku České Švýcarsko platí kvůli nebezpečí požáru zákaz vstupu do lesa v noci (ČTK)
- Spor o požár v Českém Švýcarsku pokračuje, chalupáři s verdiktem nesouhlasí (decinsky.denik.cz)
- Požár lesa na Pardubicku. Na místo vyjela i velkokapacitní cisterna (pardubicky.denik.cz)
- V Brně a okolí hrozí požáry. Meteorologové vyhlíží také extrémní vedra (brnensky.denik.cz)
















