JESENÍKY Poté, co dostali možnost kácet v národní přírodní rezervaci Rejvíz a na Suchém vrchu, žádají správci lesů v Jeseníkách o povolení k zásahům i v dalších cenných oblastech hor. Správa chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky aktuálně eviduje přes deset žádostí o nezbytné výjimky. Zpomalit postup dřevokazného brouka chtějí Lesy ČR i církevní správci. Ekologické organizace jsou proti.
„Jako správci lesa jsme povinni kůrovce likvidovat a tuto povinnost z nás nikdo nesejme. Kůrovec v Jeseníkách stále postupuje, snažíme se jej zbrzdit. Podali jsme žádost, abychom mohli napadené stromy kácet a odvézt," vysvětlil Libor Konvičný, ředitel Biskupských lesů ostravskoopavského arcibiskupství. Dodal, že kůrovce zcela eliminovat nelze, zásahy jej ale můžou značně zpomalit a část lesů tak zachránit.
Kácet chtějí správci lesů v Jeseníkách i v prvních a druhých zónách chráněné oblasti.
Ekologické organizace s tím nesouhlasí. Požadují, aby se v prvních, nejcennějších zónách nekácelo vůbec a v druhých jen do té míry, aby nevznikly holiny, což znamená nejméně třetinu stromů nechat stát. Správce lesů viní z vypočítavosti. „Vlastníci, kteří nestíhají kácet kůrovcové stromy v hospodářských lesích, žádají o výjimky k povolení plošné těžby i v chráněných územích, aby od státní ochrany přírody mohli inkasovat peníze za případná omezení těžby. Státní i církevní lesy by přitom měly jít příkladem ostatním vlastníkům a respektovat zákon o ochraně přírody, který intenzivní plošnou těžbu v chráněných územích zakazuje," uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Pokud lesníci výjimku dostanou, jesenické lesy podle něj promění v holiny.
Celý článek najdete v MF Dnes.