Z Národního parku Šumava přišla dobrá zpráva. Cesta Luzenským údolím na Modrý sloup bude zřejmě přístupná veřejnosti. Správa parku už má výsledky tak zvané velké Eiy, tedy vlivu na životní prostředí. Nechala si ji zpracovat pro zhruba 35 projektů, díky kterým chtěla Šumavu víc otevřít turistům. Většina projektů sice neprošla, u některých, jako u Modrého sloupu, ale pomohou kompenzace. „Nějaký vliv na životní prostředí to určitě mít bude, ale situaci lze řešit nějakými kompenzačními opatřeními. Modrý sloup plánujeme otevřít od 15. července do 15. listopadu. Ale území od něj na západ by mělo zůstat nerušené a netknuté. Populace tetřeva hlušce je totiž na hranici přežití a potřebuje klidné prostředí," informoval Pavel Hubený, ředitel Národního parku Šumava. Modrý sloup se nachází nad Luzenským údolím, v němž platí zákaz vstupu pro turisty, neboť je přísně chráněnou lokalitou výskytu tetřeva hlušce. V dřívějších dobách tudy vedla kašperskohorská větev Zlaté stezky. Hraniční přechod fungoval až do konce druhé světové války, po odsunu Němců z českého pohraničí a vzniku železné opony přestal být používán. Po dlouhé době uzavření byl 15. července 2009 přechod zkušebně otevřen po dobu dvou letních sezón. To by se nyní mělo změnit.Zpřístupnění cesty Luzenským údolím na Modrý sloup patří mezi dlouhodobé snahy obce Modrava. Starosta obce Antonín Schubert je s výsledkem spokojený jen částečně. Podle něj totiž neodpovídá slibům o otevírání Šumavy. „Jde o propojení dvou jádrových zón Šumavy, které neexistuje do dnešní doby. Můžeme se tedy jen těšit, že do budoucna nějaké existovat bude. Ovšem zřejmě za předpokladu, že mnohem větší část bude napořád uzavřena. To podle mě ale nemá logiku," doplnil Antonín Schubert.Historická cesta na hraniční přechod Modrý sloup by se tak otevřela po téměř 70 letech. Například Emil Kint, rodilý Šumavák, usiluje o zpřístupnění cesty na Modrý sloup přes 25 let. A dvakrát ji dokonce vyznačil turistickými značkami. Z otevření cesty ale vždycky sešlo. Teď doufá, že po třetí ji bude značit definitivně naposledy. Že by lidé cestu údolím ničili, se neobává, trasa je totiž fyzicky velmi náročná a tak se na ni vydají jen zkušení turisté.Z více než třiceti záměrů jich velkou Eiou prošlo pouhých deset. Turisté se ani do budoucna nedostanou na Jezerní horu.
Monitoring médií
- pátek 26. červen 2026
- Ve Středočeském kraji se poblíž porostů nesmí rozdělávat oheň, kvůli horku a suchu hrozí požáry (irozhlas.cz)
- Plzeňský kraj vyhlásil období nepříznivých klimatických podmínek (klatovy.cz)
- Opatření proti požárům v Českém Švýcarsku (ČT 1)
- V NP Podyjí je kvůli suchu zvýšené riziko požárů, v terénu je více strážců (ČTK)
- Správa KRNAP varuje před rizikem požárů v současném horkém počasí (ČTK)
- V Hodonínské Dúbravě zalévají les (ČT 1)
- Lesopark s tůní, nové aleje i hruškový sad. Po tornádu leckde oživili přírodu (impuls.cz)
- ČZU se odvolala proti výsledku hodnocení vysokých škol a žádá srozumitelné vysvětlení postupu (czu.cz)
- MENDELU podala odvolání proti výsledku hodnocení v segmentu vysokých škol a žádá opakované projednání (mendelu.cz)
- „Palivové dřevo v létě nikdo neřeší.“ Radek popsal, jak nakupuje dřevo za polovinu (drevostavitel.cz)













