PLZEŇ Vyostřená a dlouhá debata o budoucích poměrech na Šumavě dnes vstoupí do svého finále ve sněmovně. Znovu se proti sobě bude stavět ochrana přírody a zájmy obcí v Národní parku Šumava. Je to svým způsobem paradox. Právě chráněná příroda na Šumavu táhne stále víc lidí a je tím, co má v oblasti největší cenu. Zástupci mnoha obcí ale chtějí ovlivňovat, jak a kde se má chránit, a s tím spojují otázku svého rozvoje. Jako by jedno vylučovalo druhé.
Se zbrusu novým prohlášením zastupitelů Plzeňského kraje ke spornému návrhu novely zákona o ochraně přírody a krajiny vyrazí na dnešní jednání do sněmovny někteří poslanci z Plzeňského kraje. S pomocí prohlášení se pokusí zabránit přijetí návrhu novely, za kterou stojí Ministerstvo životního prostředí. Jeho návrh už ve sněmovně získal většinu hlasů, ale pak novelu do sněmovny vrátil Senát, který přišel s vlastní verzí. A právě tuto „upravenou" variantu včera většina zastupitelů kraje podpořila.
Hlavním motivem odpůrců původního návrhu je nesouhlas se zvýšenou mírou ochrany přírody v Národním parku Šumava v budoucnu. Zástupci kraje stojí za návrhem ze Senátu, ve kterém se národním parkům kromě ochrany přírody ukládá dbát o rozvoj obcí na svém území.
Starostové většiny z dvaadvaceti obcí na území národního parku i zástupci Plzeňského a Jihočeského kraje prosazují, aby obce měly vliv na stanovování hranic chráněných zón nebo takzvaných klidových území. Odmítají plánované postupné rozšiřování bezzásahových oblastí – divočiny. Tvrdí, že to by znamenalo uzavírání Šumavy nebo vylidňování obcí. Ministerstvo životního prostředí i správa parku to odmítají a naopak tvrdí, že chtějí park otevírat veřejnosti a zpřístupňovat šetrné turistice. Návrh ze Senátu podle nich popírá smysl existence národních parků, když na stejnou úroveň s ochranou přírody staví rozvoj obcí.
Za podporu návrhu z ministerstva a zvýšenou ochranu přírody se postavilo několik šumavských obcí, stovky vědců a zástupců akademické sféry nebo ředitelé všech čtyř národních parků v České republice.
Zastánci senátní varianty tvrdí, že hájí zájmy šumavských obcí a jejích obyvatel. „Je tam přes dvacet obcí, žijí tam lidé a nechtějí tam žít jako za neolitu, nelze ze všeho dělat divočinu," prohlašoval poslanec ČSSD Václav Votava. Ohrazoval se proti podezření, že zastánci senátní verze jednají v zájmu developerů, kteří chtějí v národním parku stavět. „To mě uráží." Jiří Šneberger (ODS) si stěžoval, že odpůrci senátní varianty používají zkreslující mediální zkratky. „Říkají, že se tak zničí Šumava," vysvětloval. Ovšem podobně zavádějící argumenty používá i druhá strana včetně ODS. Její zástupci například tvrdí, že se má kvůli ochraně přírody národní park uzavírat a mají se z něj vyhánět lidi, což nikdo neprosazuje.
Starosta Klatov Rudolf Salvetr se dušoval, že obcím na Šumavě nejde o nic jiného než o otevření parku. „Aby se lidi dostali do cenných území, abychom se snažili zpřístupnit Šumavu," uvedl. Podobně ale už dlouho mluví i ministr životního prostředí a správci parku.
Richard Pikner (TOP 09) se v zastupitelstvu jediný ozval ve prospěch posílení ochrany přírody na Šumavě. „Většina lidí tam jezdí za přírodou. Doufám, že na to nezapomínáte," připomenul.
Přes dvacet šumavských spolků minulý týden vyzvalo poslance, aby podpořili vyšší míru ochrany přírody národního parku. Jejich zástupci uvedli, že v tom, že budou rozlehlá území národního parku ponechána působení samotné přírody, vidí nejúčinnější řešení pro turistické využití a tím i pro ekonomický rozvoj regionu. Upozorňují, že to potvrzují dlouhodobé zkušenosti jak z české, tak i z německé strany.
„Víme, že právě příroda ve své přirozené podobě je to, co činí náš kraj výjimečným, co nám přináší vnitřní i vnější bohatství," sdělil předseda spolku Šumava domovem Jiří Včelák.
Spor o Šumavu dnes znovu řeší poslanci (MF Dnes)
Monitoring médií
- pátek 29. listopad 2024
- V lese shořel stroj za miliony (Hasičské noviny)
- Sídlo Lesů ČR v Hradci: Projekt se musel přepracovat (Hradecký deník)
- Po růstu před dvěma lety se zájem o palivové dřevo v kraji výrazně snížil. Cena dřeva klesla, lidé jím topí méně (Mladá fronta DNES)
- Začíná prodej vánočních stromků. Kde je pořídíte na Rokycansku? (rokycansky.denik.cz)
- Muži na Karvinsku podle celníků lovili chráněné dravé ptáky ve volné přírodě (ČTK)
- Ochránci přírody vysadili jižně od Prahy sto rostlin koniklece otevřeného (ČTK)
- Návštěvnost hřebenů Krkonoš v turistické sezoně meziročně klesla o 5 pct (ČTK)
- U Olomouce někdo zapaluje posedy a krmelce. Policie hledá svědka z fotografií (olomoucky.denik.cz)
- čtvrtek 28. listopad 2024
- „Tohle si zvířata nezaslouží.“ Myslivci se zlobí na policisty, že trápí divočáky (seznamzpravy.cz)
- Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí (nase-voda.cz)
Poslední komentáře
-
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Jo a kvanta agátu - kterej jde taky od 2m. ES Haniska ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
A pár postřehů z východního faldvidéku. Půlka dubu jde do kontejneru ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
A jak naši Polští přátelé ? Listopadové submisje drewne v Lublinu ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
" Proč to děláme: 1. Je to ochrana vlastníků dříví. Kdyby se stalo (což ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Pouze odpovídám na poslední odstavec ohledně tzv. "Vyvolávací ceny". -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Jasan - klesá nabídka i špičková cena, což bude na vrub kvality a ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
A ještě pár postřehů ke dříví. -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Aby to nevyznělo negativně - kluci deblický by měli dostat nějakej ...