logo Silvarium tisk

Vyvolat diskusi o projektu takzvané Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) a vytvořit petici za zákaz emisních povolenek jsou cíle nového spolku The Blue Academy. Jeho zástupci je představili dnes v Praze novinářům. Zpochybňují míru vlivu člověka na klimatickou změnu, snahu Evropy dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 označují za zbytečnou a sebevražednou. Snížení produkce emisí v Evropě je podle spolku z globálního hlediska zanedbatelné.

„Nechci říct, že úplně všechno na Green Dealu je špatně. Ale domníváme se, že podstata toho problému, to znamená to, že kysličník uhličitý a další skleníkové plyny jsou hlavním faktorem a že hlavní vyvolávající příčinou toho všeho, těch klimatických změn, je člověk a jím vyvolaná industrializace, to chápeme jako úplný nebo skoro úplný nesmysl,“ řekl předseda spolku Marek Zeman.

Green Deal je podle Zemana dlouhodobě finančně neudržitelný a poškozuje hospodářské i sociální zájmy Evropy a jejích obyvatel. „Navíc je více než sporný, zastánci Green Dealu deklarovaný, zásadní vliv člověka na klimatické změny,“ řekl. Proti povolenkám chce spolek bojovat prostřednictvím takzvané Evropské občanské iniciativy, petici chtějí zástupci spolku registrovat tento měsíc.

Green Deal je stěžejním projektem Evropské komise (EK), pro předsedkyni EK Ursulu von der Leyenovou je prioritou od jejího nástupu do funkce v roce 2019. Dohoda se týká přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií, jejímž základem je sada klimatických norem označovaná jako Fit for 55. Dalším krokem Evropské komise má být otevření diskuse o snížení emisí skleníkových plynů do roku 2040. Ten by měla EK představit v první polovině příštího roku.

Vědci i ekologové se většinově shodují, že příčinou klimatické změny je činnost člověka. Skleníkové plyny se podle nich přidávají do atmosféry mimo jiné spalováním uhlí, ropy a zemního plynu, čímž se mění její složení. Poukazují na to, že klima se na planetě měnilo vždy, ale současná klimatická změna se od těch předešlých liší svou rychlostí.

Spolek The Blue Academy kritizuje kromě jiného emisní povolenky, podle zástupců přispívají k celoevropské inflaci, prodražují většinu evropských produktů a tím snižují jejich konkurenceschopnost ve světě. Podle Zemana je Green Deal formou manipulace, za podobnou manipulaci označil povinnost se očkovat v době pandemie covidu-19.

Skleníkové plyny podle spolku na Zemi významně pomáhají udržovat přijatelné teploty, vznikají spíše nezávisle na lidském působení, jako výsledek aktivity moří a oceánů, z půdy a dalších zdrojů. Přestože je prokázaný růst produkce skleníkových plynů člověkem, roste podle zástupců spolku i schopnost přírody tyto plyny eliminovat. „O čem se vůbec nemluví je, že Země je vlivem CO2 zelenější,“ řekl odborník spolku na klimatické změny a skleníkové plyny Milan Šálek. „Díky CO2 máme vyšší produktivitu potravin,“ dodal.

The Blue Academy se označuje za občanský proekologický spolek s cílem nastolit takové projekty, které podle nich skutečně přírodě a celému životnímu prostředí nejen v Evropě, ale i ve světě pomohou a zároveň budou ekonomicky udržitelné.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě