logo Silvarium tisk

Byť byla poslední zima celkem bohatá na sníh, v lesích v Pardubickém kraji začaly chřadnout stromy. A to i odolné druhy, jakými jsou například duby, které mají dlouhé silné kořeny, jimiž mohou čerpat vodu z velké hloubky. Jenže už i tam voda došla.

Pokud jde o vláhu, jsou na tom východní Čechy z dlouhodobého pohledu špatně. „Stav hladin podzemních vod i vydatnost pramenů je pod normou v celé republice, avšak východní Čechy se bohužel zcela vymykají," řekl před časem Radek Čekal, vedoucí oddělení hydrologických předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.
Politici věří, že stát by mohl a měl pomoci. Někteří však připomínají, že podstatné je, aby se změnilo chování lidí. „Je to hodně o odpovědnosti nás samotných, jak budeme nakládat se zdroji vody, v tom nepomůže žádná dotace ani regulace," uvedl například lídr Svobodných Josef Káles a podobně to vidí i lídr ČSSD Jan Chvojka.

Souboj lídrů: Pardubický kraj ohrožuje sucho. Měl by stát tento problém řešit? A jak?

Simeon Karamazov ODS

Sucho a úbytek zásob podzemní vody není jen problémem Pardubického kraje. Řešení není jednoduché a vyžaduje rozsáhlé investice, které přesahují svými rozměry i dopady jednotlivé kraje. Je proto nezbytné, aby se problému chopil stát.

Jan Chvojka ČSSD

Sucho neohrožuje jenom náš kraj. Je to celorepublikový problém, naše území je totiž mnohem zranitelnější než okolní státy, prakticky veškerá voda od nás odtéká pryč. Musíme ji tedy především umět zadržovat. Pokud to neuděláme, budou dopady ztráty vody na naše hospodářství devastující. Nejde jen o ztrátu úrody, zhoršení kvality orné půdy, nedostatku vody pro průmysl a zemědělství, ale hrozí nám především nedostatek pitné vody pro domácnosti. To, co potřebujeme, je udržitelné hospodaření s půdou, účelné využívání odpadních a srážkových vod a posílení celkového zadržování vody v krajině. Prostředky musí směřovat na obnovu menších krajinných prvků, v nichž se voda přirozeně akumuluje, jako například lesy, tůně či mokřady.

Finančně podporujme obce, které budou obnovovat vodní nádrže či rybníky, slibné mohou být projekty na vsakování dešťové vody v rámci sídlišť do propustných příměstských rybníků nebo jezírek. V zemědělství musíme zásadně omezit používání chemie a umělých hnojiv a změnit systém dotací tak, abychom podpořili střídání pěstovaných plodin na poli a pestrost druhů plodin na menších pásech polí. Musíme si uvědomit, že problém sucha je problémem nás všech, hodně záleží na celkovém přístupu lidí k hospodaření s vodou.

Michaela Matoušková Starostové a nezávislí

Úbytek podzemních vod je problémem nejen Pardubického kraje, ale i všech ostatních, je tedy nutné, aby stát učinil několik kroků k nápravě stavu, a to v rámci legislativního procesu. Abychom udrželi vodu v krajině, je třeba změnit způsob dosavadního hospodaření. Je nutné dodržovat osevní plány a střídání plodin, které do oslabené půdy navrátí živiny. Stát by v tomto případě mohl stanovit takový dotační prostor, který by zemědělce nutil k pěstování pestřejší skladby plodin. Zároveň ale musíme zabezpečit poptávku ze strany odběratelů a zpracovatelů nově pěstovaných plodin. Docílíme toho podporou drobných zpracovatelů a výrobců regionálních potravin, kteří budou naše výpěstky zpracovávat. Z hlediska hospodaření je také nutné lány polí rozčlenit na menší celky, vytvořit hrázky, záchytné příkopy, zasakovací pásy, větrolamy, ochranné zatravnění a zalesnění. To vše nám pomůže udržet vodu v krajině. Chceme-li přispět k nápravě, pak musíme podporovat ty ozdravné iniciativy, které samy na venkově vznikají, a uvědomit si, že jsme odpovědní budoucím generacím, které budou naši krajinu po nás dále obývat, hospodařit na ní a udržovat ji.

Josef Káles Svobodní

Stát neporučí větru ani dešti. Je to hodně o odpovědnosti nás samotných, jak budeme nakládat se zdroji vody, v tom nepomůže žádná dotace ani regulace. Svobodní se ale chtějí zasadit o dokončení komplexních pozemkových úprav čili chceme opravit krajinu po komunistickém hospodaření. To vrátí do krajiny meze, zabrání erozi půdy, aniž by to bylo na úkor vlastníků. S tím souvisí i zadržování vody v krajině.

Mikuláš Ferjenčík Česká pirátská strana

Problém sucha rozhodně řešit musíme. Za klíčový aspekt považuji přístup k půdě. Měli bychom přijmout řadu opatření proti erozi půdy nejen kvůli boji se suchem, ale abychom úrodná pole zachovali i svým dětem. Za zásadní opatření považuji zrušení dotací na biopaliva, která poškozují životní prostředí a stojí nás každoročně miliardy. Dále by pomohlo změnit dotační mechanismy tak, aby větší podíl peněz dostávali drobní a šetrní zemědělci namísto koncernů, které k zemědělství přistupují jako k průmyslové výrobě.

Martin Kolovratník hnutí ANO

Samozřejmě že stát tuto problematiku řešit musí. Dostatek vody považujeme za strategickou bezpečnostní otázku, jednu z největších priorit. Hnutí ANO za resort životního prostředí odpovídá už 4 roky a situaci průběžně řeší. Jsou to např. výrazné finanční podpory na nové vodovody, čistírny nebo domácí úsporné zdroje (např. program Dešťovka). Máme v plánu pokračovat, rozjedeme nové projekty na vlastní malé obecní zdroje vody, domácí čistírny odpadních vod. Zároveň chce ANO cíleně zjednodušit povolovací proces obnovení nebo vybudování tisíců menších vodních nádrží v krajině. Naším cílem je také spojit resorty zemědělství a životního prostředí. Zemědělství v krajině má totiž na dostatek vody zásadní vliv.

Marek Výborný KDU-ČSL

Stát problém sucha a nedostatku vody intenzivně řeší. V červenci letošního roku vláda schválila „Koncepci ochrany před následky sucha pro území České republiky", kterou připravil ministr zemědělství Marián Jurečka. V ní lze nalézt řadu navrhovaných opatření. Například zvýšení zdrojů podzemních vod posílením infiltrace. Další možností je samozřejmě také budování vodních nádrží či ploch. K ovlivnění podzemních zdrojů by také došlo případným převedením odběrů podzemních na povrchové. Obecně ale platí nutnost nadále prohlubovat opatření k šetření vodou. Zemědělské podniky například dnes zřizují nádrže k zachycování dešťové vody, kterou zpětně používají na závlahu. Tato opatření je nutné i nadále podporovat.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě