logo Silvarium tisk

Smrkové lesy dlouho poskytovaly velké množství dřeva a svým vlastníkům dobré zisky. Sucho a teplo posledních let ale vedly ke kalamitnímu rozšíření lýkožrouta, který smrkové porosty decimuje. O tom, jak se v současnosti mění podoba lesa, jsme si povídali s lesníkem a zemědělcem Danielem Pitkem. Rozhovor neprobíhá v kanceláři nebo kavárně. Daniel Pitek nás vozí po lesích v okolí Milešovky a ukazuje nám, jak před třiceti lety vysazený smrkový les usychá kvůli lýkožroutu lesklému, jak hned vedle prosperuje les, kde se nestihlo nic vysázet a kam si zalétla bříza, pod kterou už se na světlo tlačí vysázené buky a třešně. 

Celý článek najdete zde.

 

Komentáře  

+7 # Starý 2019-07-01 13:12
Kecy a kecy, jen co se hodí...
Kdyby pán nebyl zemědelec se zaručenými plošnými dotacemi skoro na vše, tak by pěl zaručeně jinou písničku a dnes už chodil o žebrácké holi.
Ono se to hezky eko hospodaří, když na to stát pravidelně platí a starost minimální.
Nikde ostatně nezdůraznil, že když se v lese něco nepodaří, tak je to na sto let, ale v zemědělství maximálně na 5-6 měsíců a někdy ani to ne....

Bez dotace z čehopak by byl živ, pokud si jen za čas dojde do lesa pro pár stromů???

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě