logo Silvarium tisk

Bohumil Klepetko, moderátor
Dokončení výměny víc než 70 000 ha státních porostů mezi podniky Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky se odkládá. Dohodli na tom ministři zemědělství a obrany nové vlády pětikoalice. A zatím nedokončený záměr, o kterém v létě rozhodla předchozí vláda Andreje Babiše, chtějí podrobit revizi. Současně rezortní ministerstva budou do čela obou těchto lesních státních podniků hledat nové generální ředitele poté, co ti dosavadní noví ministři ihned po nástupu do funkcí odvolali. V případě Lesů České republiky přitom půjde kompletně nový celý vrcholný management podniku, protože solidárně s odvolaným ředitelem Josefem vojáčkem před Vánocemi funkcí odstoupili i všichni 4 náměstci, respektive odborní ředitelé.

Vlastimil Weiner, redaktor
K novému zaměstnavateli už skoro vykročil v Bukovince na Blanensku revírník Lesů České republiky.

Václav Kalinec, revírník, revír Bukovina, LS Bučovice, Lesy ČR
Podle původního plánu jsme měli oficiálně přestoupit od dneška od rána vyloženě jako zaměstnanci Vojenských lesů, to se nestalo.

Vlastimil Weiner, redaktor
I další lesníci z obou podniků dnes zůstali na původních pozicích.

Eva Jouklová, mluvčí, Lesy ČR
48 zaměstnanců Lesů České republiky dnes mělo změnit své pozice nebo měly skončit na nich, ale nestalo se tak.

Vlastimil Weiner, redaktor
Dokončení operace století, kdy stát mění lesy se státem, se odkládá, projde revizí třeba na Českolipsku.

redaktorka
Směna pozemku mezi vojenskými a státními lesy se týká také této obory Židlov. Od roku 2011 tady probíhá záchranný program chovu zubra evropského.

lesník, Vojenské lesy a statky, Českolipsko
Bojí se lidí. Zatím nevědí, co s nimi bude.

Vlastimil Weiner, redaktor
Podle původní dohody dostaly Lesy České republiky přes 32 000 ha porostů . Naopak Vojenské lesy přes 41 000. V katastru je směna zapsaná.

Eva Jouklová, mluvčí, Lesy ČR
Poté následovalo překlenovací období, ve kterém se měli ujasnit například pracovněprávní vztahy. No a toto období se prodloužilo ještě půl roku, tedy do 30. 6. 2022.

Vlastimil Weiner, redaktor
„Budeme efektivněji hospodařit, lépe zvládneme kůrovce“, zdůvodňovali před půlrokem nečekanou změnu oba podniky. Odborníky překvapila.

lesník, Vojenské lesy a statky , Českolipsko
Právě tím, že to je hrozně takhle narychlo všechno, že najednou zničehonic prostě.

Jana Černochová, poslankyně a předsedkyně výboru pro obranu /ODS/
Ta rychlost, jakou je tato výměna prováděna, je jedna z velice zarážejících věcí. Nejde o promyšlený krok, ale naopak o krok účelový ve prospěch něčích zájmů.

Vlastimil Weiner, redaktor
Podle ministerstva zemědělství se nakonec směna práva hospodařit se státními lesními porosty dotkne jen asi 20 % původního záměru. Vlastimil Weiner, Česká televize.

ČT 1

Komentáře  

+8 # bergfreund 2022-01-05 11:18
Zde je to jednoduché...mnoha lidem leží státní i VLS v žaludku...majetky, pozemky.. honitby....jak by se v tom mohlo "podnikat" pořád je to velký kus masa na kosti, který by se dal roztrhat....LCR by obratem nemovitý majetek přeprodal jako nepotřebný v jakých si dražbách...nebo nájmy s dalším přednostním odkupem atd...to už jsme vše zažili....nebo nájem majetku státu k obhospodařování akciovkám...byl by jakýsi dohled pár lidí od státu...ti by byli zavaleni agendou a papíry...takže v lese by to bylo divoké...už exministr Bendl o tom uvažoval...
+9 # Kynepav 2022-01-04 15:01
No to jsem zvědav, co za tím opravdu je.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě