Slovensko připravuje nová opatření ke zvýšení ochrany karpatských bukových pralesů na východě země, ke kterým Bratislavu dříve vyzvala organizace UNESCO i ekologové. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválila slovenská vláda.
Slovensko již dříve přiznalo problémy ohledně zajištění ochrany své části karpatských bukových lesů, které se na prestižní seznam výjimečných světových přírodních a kulturních památek UNESCO dostaly v roce 2007. Výbor světového dědictví organizace na zasedání letos v červenci vybídl Slovensko, aby kromě jiného zajistilo ochranu lokalit před těžbou dřeva.
Podle slovenských úřadů jsou proti těžbě dřeva chráněné jen části lokalit bukových pralesů. Připravují proto vyhlášení nových přírodních rezervací, ve kterých platí nejvyšší stupeň ochrany přírody. Se soukromými vlastníky lesů také plánují dohodnout kompenzace za omezení obhospodařování lesů v chráněném území bukových pralesů. UNESCO rovněž požádalo o definitivní určení hranic lokality a o další kroky, které plánuje Slovensko prosadit.
Letos na jaře vyzval Slovensko k urychlenému schválení opatření pro ochranu karpatských bukových pralesů i Světový fond na ochranu přírody (WWF). Slovenští ekologové dříve zase navrhli vyškrtnout slovenskou část bukových lesů ze seznamu světového přírodního dědictví.
Kritice ekologů za nedostatečnou ochranu karpatských bukových pralesů slovenské úřady čelily již v minulosti. Bratislava tehdy potíže se zajištěním ochrany území zdůvodnila nesouhlasem vlastníků lesních pozemků se zařazením části lokalit do chráněné zóny.
Slovenská část bukových pralesů o rozloze 5766 hektarů se nachází na východě země v lokalitách národního parku Poloniny a chráněné krajinné oblasti Vihorlat. Na seznam UNESCO byly zapsány bukové pralesy také v jiných zemích.