Slovenské ministerstvo životního prostředí po kritice probíhající těžby dřeva v chráněných oblastech ohlásilo sérii opatření na posílení ochrany přírody v národních parcích. Současně by se měla rozšířit rozloha území, kde nebude povoleno těžit dřevo.
Slovenští ekologové dlouhodobě upozorňují na nedostatečnou ochranu lesů v chráněných lokalitách. Naposledy poukázali kromě jiného na masivní těžbu dřeva zejména v Nízkých Tatrách, které jsou národním parkem. Odlesnění značné plochy podle nich vedlo k povodním a ohrozilo chráněné druhy živočichů. Úřady na Slovensku dříve přiznaly také problémy ohledně zajištění ochrany své části karpatských bukových lesů, které se dostaly na prestižní seznam světových přírodních a kulturních památek UNESCO v roce 2007.
Ministerstvo životního prostředí chce v rámci připravovaných opatření rozšířit lokality takzvaných bezzásahových území a zvýšit jejich ochranu. Větší pravomoci by úřady měly dostat i při povolování těžby dřeva v chráněných oblastech, ve kterých neplatí nejpřísnější stupeň ochrany.
"Národní parky potřebují větší a účinnější ochranu. Je nejvyšší čas si ujasnit, jak vnímáme naše lesy. Zda jde jen o zásobárnu dřeva, nebo zda představují prostor pro ochranu vzácných druhů, příležitost pro relaxování lidí a rozvoj cestovního ruchu," uvedl ministr životního prostředí László Sólymos.
V současnosti může státní ochrana přírody na Slovensku bránit těžbě dřeva prakticky jen v lokalitách s nejvyšším, pátým stupněm ochrany, který platí například v přírodních rezervacích. Na územích s nižším stupněm ochrany lze omezovat těžbu dřeva jen při předpokladu ochrany vzácných biotopů. Podle ministerstva stávající pravidla ve skutečnosti neumožňují zajistit dostatečnou ochranu přírody a lesů.
Lesníci a ekologové na Slovensku mají dlouhodobě rozdílné názory na péči o chráněné lokality. Zatímco ekologové prosazují ponechání přírody samovolnému vývoji, lesníci by uvítali možnost zásahu člověka. Odlišné názory obou táborů před deseti lety vyústily v demonstrace občanských aktivistů, kteří bránili lesníkům v chráněném území Vysokých Tater těžit dřevo po kalamitě. Loni se pro aktivní zásah v lesích, které napadl podkorní hmyz, vyslovilo slovenské ministerstvo zemědělství.