logo Silvarium tisk

Slovenská policie obvinila z trestných činů pytláctví a porušování ochrany rostlin a živočichů 33letou Češku. Podezírá ji z toho, že loni na jaře protiprávně ulovila na Slovensku medvědici a následně ji rozporcovala. ČTK o tom dnes informovalo slovenské policejní prezídium. Medvědi jsou na Slovensku chráněni. Po opakovaných střetech těchto šelem s lidmi slovenský parlament letos v květnu schválil zákon o jednodušším odstřelu problémových medvědů.

Obviněné v případě prokázaní viny u soudu hrozí podle policie pětileté vězení. Vyšetřoval ji podezírá z toho, že loni v dubnu na severu Slovenska ulovila medvědici pomocí vlastní dlouhé kulové zbraně s tlumičem. Podle policie pak zvíře rozřezala a jeho části vložila do plastových nádob a pytlů. Při přesunu vozidlem do vlasti ji na Slovensku zastavila policejní hlídka.

Takzvaná společenská hodnota medvěda je ve slovenském právním řádu stanovena na 5 000 eur (123 500 Kč).

Slovenská policie neuvedla, zda nynější obvinění souvisí s případem z loňském dubna, kdy strážníci zadrželi tři Čechy kvůli tomu, že ve svém vozidle podle jejího tehdejšího sdělení převáželi nelegálně ulovenou medvědici. Pak policie informovala, že zadržené propustila na svobodu.

Slovenský parlament v květnu zavedl výjimku z ochrany medvědů pro případ, že výskyt těchto šelem bude ohrožovat život, zdraví či majetek lidí nebo úrodu a hospodářská zvířata. V praxi by v dotčených lokalitách měla být vyhlášena mimořádná situace, což úřadům usnadní vydávání povolení k likvidaci medvědů.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě