logo Silvarium tisk

XIV. Festival dřeva, který se konal v sobotu 8. září na Slezskoostravském hradě v Ostravě a okolí byl poctou lesům, dřevu a vztahu lidí k přírodě. Na nádvoří hradu byly stánky šířící pro návštěvníky zajímavosti o ochraně přírody. Sportovně založení návštěvníci zhlédli soutěž nejlepších dřevorubců.

V podhradí na louce byl pořadateli Festivalu dřeva BUVi Promotion s.r.o. postaveno pódium pro nejlepší sportovní dřevorubce a pro diváky hlediště. Diváků se sešlo přes tisíc, aby zhlédli soutěžení dvaceti sedmi chlapů jako hora při náročných dřevorubeckých disciplínách.

„Soutěž je jedna z osmi klasifikačních závodů včetně Mistrovství České republiky, které se bude konat 28. září v Písku. Od 10. dubna jsme absolvovali závody v Brně, Přešticích, Dobřanech, Plzni, Sušicích, v Březové u Sokolova, dnes v Ostravě. Závodníci bojují o účast na Mistrovství ČR," informoval Jan Brabec, organizátor akce a také hlavní rozhodčí.
Ve 13.30 hodin byla slavnostně zahájena soutěž. Závodníci soutěžili ve čtyřech technicky i fyzicky náročných disciplínách: Stock Saw - řezání klasickou motorovou pilou, Standing Chop - přesekávání stojícího kmene, Single Buck - řezání ruční pilou, Underhand Chop - přesekávání ležícího kmene.

Soutěžící nastupovali ve dvojicích a v soupisce byli seřazeni dle bodů v uplynulých soutěžních závodech. V první disciplíně museli klasickou motorovou pilou rozřezat kmen v průměru 40 cm na čas. Ještě náročnější byla disciplína druhá, kdy závodníci opět na čas přesekávali stojící kmen v průměru 30 cm.

Snad nejnáročnější a nejpracnější byla třetí disciplína - závodníci museli jednoruční pilou 2 metry dlouhou a 10 kg těžkou přeřezat kmen v průměru 46 cm. Právě zde se poznal fyzický fond a trénink ve vytrvalosti. Ve čtvrté disciplíně se závodníci vydali z posledních svých sil, pracovali se sekyrou 3 kg těžkou.

V době, kdy rozhodčí zpracovávali konečné výsledky, divákům v rámci exhibice předvedl Martin Komárek, trojnásobný mistr světa, disciplínu Springboard - přesekávání kmene ve výšce - a také při Hot Saw - řezání s extrémně silnou motorovou pilou.
V závěru vítězové jednotlivých disciplín a nejlepší tři v celé soutěži obdrželi věcné ceny.

3. Zdeněk Mařas 55 bodů - součet časů: 1:41,20
V rámci doprovodného programu byly pro děti připraveny soutěže vědomostní, rukodělné, umělecké i sportovní. V průběhu programu se konaly na hradě také koncerty - vystoupili Václav Fajfr, René Souček a DOCUKU - Folklorbeat Valašské Meziříčí. Program moderoval Kamil Bilský.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.