Moc využitelného lesa nám v Česku nezůstane, tuší profesor Petr Horáček
Zhroucení trhu se dřevem a vytěžení veškerého smrkového dřeva lze brát jako příležitost. Tvrdí to Petr Horáček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
„Jeden z možných scénářů předvídá, že dlouhodobě udržitelnými hospodářskými dřevinami v Česku mohou být jen listnáče," říká v rozhovoru pro týdeník Euro.
Kdo může ze zhrouceného trhu se dřevem profitovat?
Zdálo by se, že je to zpracovatelský průmysl. I když mají nyní zpracovatelé příležitost k tvorbě rezerv, lze očekávat, že snížená nabídka dříví bude mít v budoucnu výrazný negativní vliv i na tento sektor. Je nutné připomenout, že zpracovatelský průmysl zpracovává zejména smrkové dříví, přičemž ohroženy jsou smrkové porosty do 800 metrů nad mořem, tedy většina zásoby jehličnatého dříví v Česku.
Je hlavním viníkem situace kůrovec, nebo je těch důležitých faktorů víc?
Svalovat vinu jen na kůrovce je nesprávným a zavádějícím zjednodušováním situace. Objektivně lze prokázat, že hlavní příčinou současného rozvratu lesních ekosystémů je extrémní sucho od roku 2014. Kromě projevující se klimatické změny ale kalamita odhalila dlouhodobé bolesti lesního hospodářství - historicky daný vysoký podíl smrku, nedostatek pracovních sil a růst ceny práce, nedostatek těžebních a dopravních kapacit, ztrátu ekonomické rentability lesního hospodářství postavené výlučně na tržbách z prodeje dříví a konzervativnost odvětví.
Celý článek naleznete v týdeníku Euro.