LIBEREC Úterní a středeční vichřice ničila v Libereckém kraji lesy jak v horách, tak na rovinách. Třeba na Frýdlantsku poškodila 4000 metrů krychlových dřeva, na Jablonecku 2000.
„V našich porostech silný vítr vyvrátil nebo polámal celkem dvacet až dvacet pět tisíc stromů, což odpovídá asi dvaceti pěti tisícům metrům krychlovým dřeva," řekl krajský ředitel Lesů České republiky Ludvík Řičář. „Tak velkou větrnou kalamitu jsme v kraji neměli už několik let." Ve srovnání s orkánem Kyrill nebo vichřicí Emma jsou však škody mnohem menší.
V úterý a ve středu nejsilnější poryvy větru dosahovaly 100 kilometrů za hodinu. V roce 2007, kdy v Česku udeřil Kyrill, naměřili na Sněžce poryv o rychlosti více než 200 kilometrů v hodině. Emma se přehnala přes republiku o rok později rychlostí až 140 kilometrů za hodinu.
„Kyrill zničil v našich lesích téměř dvě stě tisíc metrů krychlových dřeva a vytvořil v nich rozsáhlé polomy," připomněl Řičář. „Teď vichřice vyvrátila nebo polámala jednotlivé stromy nebo skupiny několika desítek stromů. Nikoho nezranily ani nezničily budovy nebo jiný majetek."
Stromy popadané přes silnice a cesty odstranili lesníci okamžitě. Nyní kácí pochroumané stromy na místech, kde by mohly někoho ohrozit, pokud by se zřítily k zemi. „Nevyhlásili jsme sice zákaz vstupu do lesa, ale pokud by znovu přišel silnější vítr, lidé by tam neměli chodit," konstatoval Řičář. „Většinu poškozených stromů odstraníme z lesa do konce května, poslední z nich během června. Kdybychom je v lesích nechali, nalétal by do nich kůrovec."
Dřevo z popraskaných nebo prohnutých stromů půjde využít pouze jako palivové. Ostatní stromy skončí na pilách za ceny, jaké by lesníci dostali při plánované těžbě.
Nedávná vichřice neřádila jen ve státních lesích. „Nějaké stromy spadly i u nás, i když po Kyrillovi a Emmě jich už moc nezbylo," uvedl hospodář v městských lesích v Jilemnici Jiří Rezler. „Vysadili jsme za ně tehdy nové, ale jim úterní a středeční vichřice neublížila. Jsou totiž zatím malé."
Škody po vichřici: ve státních lesích padlo až 25 tisíc stromů (MF Dnes)
Monitoring médií
- pondělí 20. duben 2026
- Lidé v Praze demonstrovali za změny ve vedení ministerstva životního prostředí (ČTK)
- Plzeň nechá 150 poškozených stromů dožít jako útočiště pro rostliny i živočichy (ČTK)
- Dvě stovky dobrovolníků se na Trutnovsku zapojily do sázení smrků. Obnovují tak les ve Rtyni v Podkrkonoší (irozhlas.cz)
- Hasiči z Hlinska zasahovali u rozsáhlého požáru lesa, plameny se šířily v nepřístupném svahu (ihlinsko.cz)
- Obnovu lesa poškozeného mokrým sněhem podpořila Evropská unie (lesycr.cz)
- Zástupci lesnického sektoru podporují aktivity lesní pedagogiky (nli.gov.cz)
- Cesty ve Slavické oboře lemují zvláštní turistické značky. Klub českých turistů od nich dává ruce pryč (irozhlas.cz)
- Ostrava chystá rozšíření přírodně-naučné trasy Cesta vody v Bělském lese (ČTK)
- Kořeny rostlin zesílí, když narazí na překážku. Objev vědců publikoval časopis Science (bc.cas.cz)
- Houby jsou podle afrických vědců základem života na Zemi a potřebují ochranu (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
„Je nezajímá zvěř, ale peníze.“ Zabíjení jelenů a srn ve velkém vynáší statisíce (seznamzpravy.cz)
, Včera... pan Palička zřejmě neví, jak probíhají organizované naháňky na ... -
Lesní školka v Pravíkově je nejvýše položená u nás. Stromky jsou otužilé (ČRo - strednicechy.cz)
, Před 4 dnyA já dycky myslil, že nejvejš je Vysoká myť u Kašperskejch hor ? Ta je ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 5 dnyKudy frčí český dříví do Dubaje ? :lol ... -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 5 dnyA moc se to nelepší.... https://woodcentral.com.au/50-of-russias-timber-firms-face-collapse-kremlin-pressed-to-act/ ... -
Nová kniha o lýkožroutu smrkovém radí, jak předejít kůrovcovým kalamitám
, Před 1 týdnemTrochu s křížkem po funuse. U nás už žádný smrk dávno není. -
Vychází dubnové číslo Lesnické práce: zkušenosti z kalamity shrnuje nová kniha o ochraně lesa
, Před 1 týdnemHezký články o nesnadném sázení větrolamů v Hruškách. Existuje ale jeden ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 1 týdnemA jak škatule a Mondi ? -
Vláda dočasně snižuje spotřební daň u nafty. Snížení maximální výše vratky u tzv. zelené nafty neomezuje podporu (TZ MZe)
, Před 1 týdnemNa Maramureši naftu nepotřebujou a jak jim to v lese jede. :-) ...













