logo Silvarium tisk
Název: Situace v lesích chráněných krajinných oblastí
Zdroj: Radiožurnál
Datum: 25.01.2007
Relace: Příspěvek ke dni 8:50

Moderátor
Připomínáme, že už od pěti platí nouzový stav v některých krajích a v některých okresech, které byly nejvíce postiženy větrnou kalamitou. Toto opatření má umožnit co nejrychlejší zpracování dřeva v lesích. Souvisí s tím, že se do lesa prostě nesmí chodit. Kvůli přívalům sněhu se přitom nebezpečí dalšího padání stromů zvýšilo a závěje komplikují práci i lesníkům. Jaká je konkrétní situace v chráněných krajinných oblastech, o tom teď budeme v Ranním radiožurnálu mluvit s Vladimírem Hynkem, vedoucím Oddělení velkoplošných chráněných území Ministerstva životního prostředí. Dobrý den, pane Hynku.

Host (Vladimír Hynek):
Dobrý den i vám.

Moderátor
Už víte úplně přesně, kolik dřeva spadaného po vichřici je uklizeno?

Host (Vladimír Hynek):
No my nevíme přesně ani kolik dřeva vlastně popadalo, tudíž nemůžeme vědět ani kolik je průběžně uklízeno.

Moderátor
Nějaké vyhodnocení na včerejším zasedání vlády bylo, tedy i nějaké údaje jsou už.

Host (Vladimír Hynek):
Takhle, ty údaje jsou předběžné, které se budou neustále zpřesňovat, a definitivní rozsah budeme znát, až se ta kalamita zlikviduje. Zatím jsou to řádově ty odhady zhruba 700 tisíc na území Národního parku Šumava, včetně teda obecních lesů a řádově 70 tisíc na území krkonošského národního parku. To je předběžný odhad, který se samozřejmě bude upravovat. Ale počítáme spíš, že to množství bude větší, než to, co bylo uváděno.

Moderátor
Nejhůře je na tom asi Šumava, je to tak?

Host (Vladimír Hynek):
No z hlediska počtu polomů, poškozených ploch, je to samozřejmě Šumava, protože je to samozřejmě největší národní park na území České republiky.

Moderátor
Je to jenom tím, že je to největší národní park nebo vidíte i jiné příčiny?

Host (Vladimír Hynek):
Takhle, příčin je několik. Příčina je ta v průběhu zimy, které bylo teplé počasí, nezamrzlá půda a tím pádem přišel ten nárazový silný vítr, který se projevoval tak, jak se projevoval, že místama skutečně leží celé porosty. No a samozřejmě mají na to vliv i stav porostů. To znamená jejich druhové složení a věková struktura.

Moderátor
Které chráněné krajinné oblasti jsou ještě v režimu nouze, tedy, že se do nich nesmí?

Host (Vladimír Hynek):
V postatě jsou to ty kraje, v kterých to bylo vyhlášeno, to znamená Slavkovský les, Český les a v oblasti Novohradských hor i když to není přímo CHKO, ale tam jsou ty problémy také význačné. A předpokládám, že ještě v oblasti Českomoravské vrchoviny na Žďárských vrších.

Moderátor
Tady je asi namístě připomenout, co to znamená vyhlášení nouzového stavu pro takovéto oblasti.

Host (Vladimír Hynek):
Ten nouzový stav má hlavně význam pro zpracovatele té kalamity, že mohou ve zkráceném výběrovém řízení si vyhledat firmy, které jim umožní, co nejrychleji a co nejprůhledněji toto řízení realizovat, aby mohla co nejdříve být zahájena asanace těchto polomů, protože stávající kapacity, které jsou nasmlouván, samozřejmě na tento rozsah prací nestačí.

Moderátor
Už se vám podařilo nasmlouvat některé firmy, které vám budou pomáhat uklízet, nebo stále ještě nemáte pokrytou vaši potřebu v tomto smyslu?

Host (Vladimír Hynek):
Pokud já mám tedy informace, tak zatím ta potřeba pokrytá není. Předpokládám, že se nám to podaří. Otázka je nabídky a poptávky, protože ty problémy jsou v rámci celé republiky. Ale zatím máme informace, že by se mělo všechno pokrýt.

Moderátor
Co hrozí tomu, kdo do lesa přece jenom půjde, byť se to nesmí?

Host (Vladimír Hynek):
Když pominu pokutu, kterou by mohl dostat od příslušných strážců ochrany přírody nebo lesní stráže, případně Policie České republiky, je to především zdravotní riziko. Protože kdo nezná, jakým způsobem opadají tyto poškozené stromy, teď zvlášť pod tím náporem sněhu, tak neví. o čem mluví. Je to prostě veliké riziko a vzpomeňme si, kolikrát se to v lese stalo, aniž byla nějaká kalamita, že se zlomil strom. Prostě je to veliké riziko pro ty lidi a není možno předpokládat, že by byli schopni před takto padajícím stromem uhnout. Prostě to je veliké riziko, srovnatelné, snad není nic srovnatelného.

Moderátor
Mluvil jste o lesní stráži. Jak se tedy vlastně bude kontrolovat dodržování tohoto zákazu? Strážníci, lesní strážníci, když to takto zjednoduším?

Host (Vladimír Hynek):
Ne strážnici, lesní stráž.

Moderátor
Zjednodušil jsem to, uvedl jsem to. Umlouvám se za to, pokud vám to vadí. Jak se to bude kontrolovat? Tam míří ta otázka.

Host (Vladimír Hynek):
V podstatě bude to namátková kontrola. Spíš počítám, že se nebudou lidem dávat pokuty, ale že se budou lidé upozorňovat na nebezpečí a budou se z těchto míst vykazovat. Jinak ale předpokládáme, že jak se budou ty cesty uvolňovat, že se ten režim bude na určitém území zpřísňovat, ale bude to vždy viditelně označeno a budou o tom informovány příslušné obce.

Moderátor
Jak to bude označeno? Nějaké cedulky, praporky?

Host (Vladimír Hynek):
Jednotlivé správy národních parků nebo ty orgány, které spravují lesy, budou mít na základě rozhodnutí orgánu státní správy lesů povinnost označit ty cesty. Na začátku těch cest zákaz vstupu, a pokud tento zákaz pomine, tato cedule bude odstraněna. Ale bude to muset být oznámeno příslušné obci,a by mohla informovat občany, případně i jiné návštěvníky.

Moderátor
Pane Hynku, díky za rozhovor, ať nemusíte honit mnoho lidí po lese a ať se vám to podaří co nejdřív zvládnout a naše lesy jsou zase v pořádku.

Host (Vladimír Hynek):
Já vám děkuju a přeju všechno nejlepší všem posluchačům.

Moderátor
Děkuji za rozhovor, na shledanou.

Host (Vladimír Hynek):
Na shledanou.

Moderátor
Tak to byl Vladimír Hynek, vedoucí Oddělení velkoplošných chráněných území Ministerstva životního prostředí, se kterým jsme rozebrali nouzový stav, který je vyhlášen a už platí v našich lesích v řadě krajů České republiky, v řadě okresů, které byly nejvíce postiženy větrnou kalamitou z minulého týdne.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě