logo Silvarium tisk

Lesy na Sibiři ničí požáry přírodního původu, ale i ty způsobené člověkem. Mají zakrýt stopy po nelegální těžbě. Výnosy z ní míří často do soukromých rukou.

Dovolená, na kterou klienti bajkalského sanatoria Sagan Dali nedaleko Ulan Ude dlouho nezapomenou. V pondělí museli opustit objekt tak rychle, že si mnozí ani nestačili vzít všechny své věci.

„Hoří!" oznámil jim nervózní personál, „evakuace!" Vyděšení lidé byli převezeni do školy v sousední obci Sotnikovo. Důvodem jsou lesní požáry, které v oblasti už několik týdnů zuří a šíří se blíž a blíž k lidským obydlím.

Podle dat získaných z kosmického monitoringu zachvátil oheň na jihovýchodní Sibiři už přes 300 tisíc hektarů. Jak uvedla Irkutská správa hydrometeorologie, v nejbližších dnech bude nebezpečí vzniku požárů ještě vzrůstat.
Už nyní obyvatelé obcí a měst v Krasnojarském kraji a Irkutské oblasti cítí dým, a i když je Ministerstvo pro výjimečné situace ujišťuje, že jim nic nehrozí, nervozita stoupá.

Na vině jsou rozsáhlé požáry. Lidé mají zakázaný vstup do lesa. Záchranáři každé ráno zjišťují situaci – 12. července zaznamenali 25 rozsáhlých požárů, které zachvátily 13 tisíc hektarů. Povzbuzující na této zprávě zveřejněné na stránkách vedení oblasti je, že to má být o 4,7 tisíce hektarů menší plocha než počátkem týdne.

Za posledních 24 hodin se povedlo uhasit 15 požárů. Jenže další vznikají. Proč každý rok Sibiř hoří?

Existují například přirozené příčiny lesních požárů. „Každý rok hoří všude na zeměkouli – v Africe, Asii, na obou amerických kontinentech, v Austrálii," říká vědecký pracovník botanické zahrady Irkutské státní univerzity Viktor Kuzevanov.
Během milionů let se prý les přírodním požárům částečně přizpůsobil. Nebo dokonce podle vědce, který se sibiřským lesem zabývá celý život, „požár do jisté míry potřebuje". „V lese, který dlouho nehořel, se koncentruje příliš velké množství hořlavých materiálů. Kůra, suché větve, suchá tráva. Pokud tam dlouho nehořelo, množství hořlavého materiálu dosahuje kritické míry," tvrdí.

PETRA PROCHÁZKOVÁ

Celý článek najdete v Deníku N.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě