logo Silvarium tisk

Státní fond životního prostředí (SFŽP) poskytne celkem 4,6 miliardy korun na tři velké projekty snižování emisí v průmyslu. Peníze z Modernizačního fondu získají tři výrobní podniky. Nejvyšší dotaci, a to 1,94 miliardy korun, dostane zpracovatel hliníku AL Invest Břidličná. Informuje o tom server Ekonomický deník.

Al Invest Břidličná chce koupit moderní technologie, které budou méně energeticky náročné a umožní redukci technologického odpadu. Emise oxidu uhličitého se tím mají snížit o 50 procent. Firma je největším tuzemským výrobcem obalových materiálů, válcovaných polotovarů a desek z hliníku, patří do skupiny MTX Group českého podnikatele Petra Otavy.

Ostravská chemička BorsodChem MCHZ získá 1,42 miliardy korun na modernizaci výroby kyseliny dusičné. Společnost Českomoravský cement, která je největším výrobcem cementu v Česku, pak dostane 1,22 miliardy korun na modernizaci výpalu slínku v Cementárně Mokrá. Slínek je meziproduktem pro výrobu cementu.

Modernizační fond zřídila Evropská komise, má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů. Jde o finance z EU získané prodejem emisních povolenek. Česko by mělo mít díky vysokým cenám povolenek v modernizačním fondu do roku 2030 k dispozici až 500 miliard korun. Investice jsou příjmem SFŽP a budou postupně rozdělovány v deseti dotačních programech na podporu nízkouhlíkových technologií, modernizaci energetických systémů a zlepšení energetické účinnosti.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě