Kraj Liberecký
IVAN TRUHLIČKA
Pec pod Sněžkou - O prázdninách budou moci návštěvníci Krkonoš využívat oblíbenou řetězovou cestu od bývalé Obří boudy na Sněžku pouze pro výstup na nejvyšší českou horu.
Dolů tudy budou moci sejít jen na první vyhlídku do Obřího dolu, pak se budou muset vrátit zpět na vrchol a ke Slezskému domu sestoupit po dlážděné Jubilejní cestě.
„K této formě regulace návštěvnosti vrcholu Sněžky přistoupili naši polští kolegové z důvodu přetíženosti úzkého horského chodníku. Chtějí tak zabránit vybočování turistů mimo cestu při vzájemném míjení. Opatření zamezí erozi a přispěje k větší bezpečnosti návštěvníků, protože se sníží riziko pádu nebo uvolnění kamenů,” vysvětlil pracovník Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Jednosměrný provoz bude na řetězové cestě zaveden v červenci a v srpnu. Delší Jubilejní cesta na severním úbočí Sněžky bude po celou dobu omezení průchodná oběma směry. „Dodržování omezení budou kontrolovat naši i polští strážci. Jeho překročení může stát turistu podle našeho návštěvního řádu na místě až tisíc korun, polské sankce jsou ještě o něco přísnější,” upozornil Drahný. V podzimních měsících pracovníci polského národního parku provoz na řetězové cestě od bývalé Obří boudy na Sněžku kvůli opravě turistického chodníku omezí ještě víc.
Práce na opravě serpentin červeně značené turistické trasy začnou za provozu na konci srpna a od září si vyžádají její úplné uzavření. Turisté budou moci v této době v obou směrech opět využívat jen Jubilejní cestu. Na ní však vzhledem k opravám může být zvýšený provoz vozidel. „Dokončení všech plánovaných prací se předpokládá v říjnu. Pracovníci naší i polské terénní služby rozmístí na rozcestích v okolí informační tabule v několika jazykových mutacích, aby byli všichni návštěvníci Krkonoš o omezeních dobře informováni,” upřesnil Radek Drahný z Krkonošského národního parku.
Vrchol Sněžky, která je výškou 1602 metrů nejvyšší horou Česka, navštěvují v sezoně stovky lidí denně. Od loňského roku je pro turisty na Sněžce otevřená nová moderní stavba poštovny, která nabízí základní občerstvení či poštovní služby.
Monitoring médií
- pátek 27. únor 2026
- V ostravských lesích se těží dřevo. Aktuálně v Bělském lese (regiotv1.cz)
- Šumavský národní park letos zřejmě zruší 15 pracovních pozic, šest procent stavu (ČTK)
- Vědci zjišťují, jak turismus mění divokou Šumavu a Bavorský les (prachaticky.denik.cz)
- Smrtelné nebezpečí pro psy: zvíře nakažené Aujeszkyho chorobou našli na Brněnsku (brnensky.denik.cz)
- čtvrtek 26. únor 2026
- Turek v ČT: Ve čtvrtek bude na MŽP jednání s řediteli národních parků o škrtech (ČTK)
- V lesích u Nového Boru se objevili vlci. Mějte psy na vodítku, radí město lidem (zpravy.iDNES.cz)
- Jablonec nad Nisou usnadní hnízdění dravcům (Mladá fronta DNES)
- Déšť z Amazonie má cenu 20 miliard dolarů ročně. Odlesňování ji snižuje (novinky.cz)
- středa 25. únor 2026
- Emeritní rektor ČZU Petr Sklenička byl jmenován předsedou TA ČR (zivauni.cz)
- V Ostravě se uskuteční další veřejná aukce dříví (ostrava.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraZajímavý, že nejvyšší průměr má letos Štětín - lze-li věřit Lasům ... -
Šumavský národní park letos zřejmě zruší 15 pracovních pozic, šest procent stavu (ČTK)
, Včera„Ale musíme si uvědomit, že se vytěžený objem snižuje, protože kůrovcového ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 2 dnyA slovinské Pameče ... -
Nová certifikovaná metodika VÚLHM usnadní volbu přípravných dřevin při obnově kalamitních holin
, Před 2 dnyA jedna vhodná dřevina na živná stanoviště - hybridní ořešák, kdyby ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 2 dnyA absolutní evropská špička / mimo Francii / - klasická Porýní-Falc ... -
Očima dvou generací: Nahrazení zakmenění zápojem v novele lesního zákona i praxi
, Před 3 dnyOsobně jsem pro, vykročeno správným směrem. Bohužel pouze výhybka ... -
Oboru nedaleko Jirkova lesníci brzy zruší (Mladá fronta DNES)
, Před 3 dnyŽe by konečně někomu secvaklo, že je všude zvěře mraky, až tak, že ... -
Očima dvou generací: Nahrazení zakmenění zápojem v novele lesního zákona i praxi
, Před 4 dnyCo mě teda nejde na rozum.... Svorně staří i mladí / jo, Mansfeldi jsou ...













