Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Senát projednává nová pravidla pro národní parky. Výbory pro životní prostředí a zemědělství doporučily vládní novelu zamítnout. Ústavně-právní výbor pak navrhl rozsáhlé změny, které posilují pravomoci obcí. No, a teď už podrobnosti od Anny Klímové. Anno, předlohu přišel do horní komory podpořit přímo ministr životního prostředí Richard Brabec. Co řekl senátorům?
Anna KLÍMOVÁ, redaktorka ČT
--------------------
Pěkné poledne. Mluvil například o tom, že se tento zákon připravoval řadu let a například Šumava už je podle něj na hranici svých možností a národní parky tento zákon podle něj opravdu potřebují. Zejména proto, že by podle přinesly stabilitu, přinesl stabilitu národním parkům, a to třeba proto, že by se 15 let nesměly ty jejich zóny měnit. Tady v Senátu jsou zástupci, jak přísnější ochrany přírody, tak také obhájci zájmů obcí. Je to vidět i na jednání výboru a na těch výsledcích. Žádný výbor totiž nenavrhl schválit ten zákon v té verzi, jak přišel z Poslanecké sněmovny. Dva výbory navrhují zamítnutí a jeden výrazné změny. Ty se týkají například zlepšení retenční schopnosti krajiny.
Tomáš JIRSA, senátor /ODS/
--------------------
Tím největším problémem je, že v preambuli dává, dává více než 50 % nadpoloviční většinu území do takzvané divočiny. V případě Šumavy to znamená prostě další usychání prostě šumavských lesů. Druhý největší problém je, že usycháním lesů prostě se Šumava odvodňuje a vysychá a přicházíme o zdroje vody.
Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu /ČSSD/
--------------------
Z výboru prošly jak stanoviska na schválení, tak na zamítnutí. Bylo podáno mnoho pozměňovacích návrhů a já za nejpravděpodobnější považuju to, že senátoři napříč kluby některé z těch pozměňovacích návrhů přijmou a já pak věřím, že ve sněmovně, bude-li to ku prospěchu věci, tak podpoří naši verzi.
Anna KLÍMOVÁ, redaktorka ČT
--------------------
Není to ale jenom ochrana národních parků, senátoři dnes řeší i další věci. Například budou ještě před polednem volit členy úřadu pro kontrolu hospodaření politických stran. Tam totiž rozhodovali před koncem roku už o předsedovi, ale kvůli lhůtám nevolili právě členy tohoto úřadu. No, a řešit mají například také některé trestní novely nebo insolvenční zákon. Tam to vypadá, že senátoři z ODS budou mít výhrady, a to i přesto, že výbory doporučují schválit.