logo Silvarium tisk

Dotované dříví se spaluje v elektrárnách, ale postavit dům ze dřeva je problém. Současný systém kritizuje Tomáš Pařík, šéf obchodníka s dřívím Wood & Paper. Společnost Wood & Paper zobchoduje přes šest milionů metrů krychlových dřeva, asi třetinu množství, které se v Česku za rok vytěží. Se čtyřmi desítkami zaměstnanců spadá nepříliš známá firma do škatulky „malá“, obratem přes deset miliard korun však strčí do kapsy mnohem větší ryby.

Celý článek najdete zde


Komentáře  

+3 # schutzmeister@iex.cz 2024-06-10 12:01
" téměř není poptávka po listnatém dříví "

A když, tak vypadá takhle.

https://www.lenzing.com/?type=88245&tx_filedownloads_file%5bfileName%5d=fileadmin/content/PDF/06_Einkauf_u_Logistik/Einkaufsbedingungen/CZ/Allgemeine_Holzeinkauf_und_Lieferbedingungen_CZ.pdf

" Dřevo bez certifikátu FSC ze země původu, zásadně nesmí být kupujícímu dodáváno "
+2 # schutzmeister@iex.cz 2024-06-12 12:17
Tady se můžete zajet poučit, co s bukem.

https://laubholztage.technikumlaubholz.de/

Ale moc to neřeší - zase jen vláknina.
A ten Lenzing radši postaví fabriku v Brazílii. V Evropě maj zatím jen jednu, a nabídka je aspoň pro 8-10 dalších fabrik.
A překližka jede asi jen ve třech závodech. Taky bída.
+3 # a.erber@centrum.cz 2024-06-14 11:03
Myslím, že je potřeba hledat cesty, jak využívat listnaté dřeviny ve stavbenictví a další sektory, kam využít listí. Někde se to už někde děje.

Zde zajímavé odkazy
a) https://www.pollmeier.com/baubuche/#gref
b) https://www.hasslacher.com/hasslacher-brettschichtholz-birke
c) https://www.hasslacher.com/brettschichtholz-birke

Ono to do do budoucna vždy bude nějaké kombonace s jehličnami. Je pravdou, že se musí jednat o kvalitnější dříví. Otázkou co s tím horší.
atd.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě