logo Silvarium tisk
Edita Kadlecová, moderátorka

V lesích stoupá zájem o samovýrobu dřeva, tedy možnost kácení a odvoz z lesa samotnými zájemci. A to i přesto, že se u něj od začátku roku zvýšila sazba DPH na 21 %. Tu ale lesníci do cen nepromítli a změnu v dohledné době ani neplánují.

Jan Petele, redaktor

Štípání dřeva a jeho čištění, takhle vypadá zpracování dřeva na pile v Rokycanech, samovýroci si ho ale zpracovávají sami. Vývraty a suché dřeviny, pro lesníky jsou takové stromy nevyužitelné, pro samovýrobce naopak ideální, lesník je proto takovýmto stylem označí a lidé si je pak mohou pokácet.

Jaroslav Kadlec, hajný

V dnešní době o samovýrobu je obrovský zájem, spíše naopak odříkáme, anebo je přesouváme o 2–3 měsíce podle pořadníků.

Eva Jouklová, Lesy ČR

Loni jsme prodali samovýrobcům, jenom pro představu, 306 000 kubíků dříví, což jsou 3 % z celkového objemu dříví, s nimiž se v rámci podniků loni obchodovalo.

Jan Petele, redaktor

Dřevo lesníci nezdražili, i když teď spadá do vyšší sazby DPH, kubík dřeva vyjde na pile na 1 000 Kč. Pokud si dřevo zájemci sami v lese vytěží, zaplatí o pětinu méně.

Martin Šanda, vedoucí pily Rokycany

Cenu jsme nepromítli nebo promítli jsme tím způsobem, že jsme si snížili marži.

Jan Petele, redaktor

Poryvy větru vyvrátily i stromy v Plzni na Valše. Vzhledem k jejich velikosti ale správci k výrobě je nenabídnou, aby nedošlo ke zranění.

Milan Sekáč, vedoucí oddělení Městských lesů Plzeň

Tady je větší množství těch odumřelých stromů, takže se nám vyplatí to zpracovat, právě stromy.

Jan Petele, redaktor

Ani plzeňské lesy ale samovýrobu plošně nezakazují, ve vybraných lokalitách ji mohou lidem povolit. Jan Petele, Česká televize, Plzeň.

ČT 1

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě