Tachovsko – Praskání ohně, sálavé teplo a příjemný pohled na spalující se dřevo si dnes dopřává téměř každý majitel novostavby. K topení dřevem se však vrací stále více lidí. A to i v rodinných domech, kde se vytápění palivovým dřevem stává hlavním zdrojem tepla. Hodně lidí proto řeší, jak levné dřevo získat. Stále přibývá těch, kteří mají zájem o takzvanou samovýrobu dřeva, tedy vlastní zpracování a odvezení z lesa. Poptávka ale vysoce převyšuje nabídku. Samovýroba je totiž levnější, a dají se tak ušetřit tisíce korun za vytápění.
OBCE MAJÍ POŘADNÍKY
Řada lidí se tak každoročně obrací se žádostí o samovýrobu na obce, které mají v majetku lesy. Ty ale svorně přiznávají, že zájem je tak velký, že nemohou všechny uspokojit. Na řadě míst vedou pořadníky a pokud vhodný kus lesa naleznou, zavolají a zpracování dřeva umožní. Dřív než za jeden rok se ale nedočkáte. „Máme pořadníky, ani tak ale na všechny nedojde. V lese už v podstatě není co těžit, samovýrobu postupně omezujeme. Jde hlavně o úklid náletů, zbytků po těžbě nebo méně kvalitního dřeva, které se nadá využít jinak než jako palivo. Větší šanci mají ti, kteří mohou zajet do hlubšího lesa, mají na to techniku, například traktor s navijákem. Lidem s vozíkem za auto nebo kárkou nemůžeme nabídnout téměř nic. Cena za samovýrobu je sto korun za jeden kubík palivového smrkového dřeva. Z listnatého stromu dvě stě korun za kubík, to ale téměř nemáme," řekl Deníku Michal Hruška z Plánských lesů.
TO, CO LEŽÍ NA ZEMI
Podobně je na tom i další z oslovených měst. Správa městských lesů v Tachově má pro zájemce také zavedené pořadníky. „V městských lesích nabízíme pouze úklid po těžbě nebo po polomech a sbírání silnějších větví, zájemci tak většinou nepotřebují ani motorovou pilu. Samovýrobu v lese ale postupně omezujeme. Dá se říci, že už dnes máme lesy vyčištěné," řekl Josef Červinka z Městského úřadu v Tachově.
O něco lepší situaci mají v Kladrubských lesích. Město má dostatek lesů v majetku a samovýrobu umožňuje. I tady je ale zájem větší, než můžou místní lesy nabídnout.
„V lesích se při samovýrobě už nekácí, dřív lidi chodili na soušky, ty už tam ale nejsou. U samovýroby se jedná o to, co leží na zemi," řekl Zdeněk Liška z Kladrubských lesů.
HOTOVÉ PALIVOVÉ DŘÍVÍ
Obce a města se přesto snaží zájemcům vyhovět a nabízí hotové palivové dříví, které si můžete koupit. Je vedlejším produktem po kvalitní těžbě. Většina společností také zajistí dodávku dřeva až do domu. I to je ale potřeba objednávat včas, nejlépe už na jaře. O hotové dřevo je také velký zájem, a tak není jistota, že se dostane na všechny zájemce.
„O zpracované dřevo zájem je. Většina lidí to ale ví a dřevo si u nás objednává pravidelně. Nejlepší je objednat ho hned po zimě, třeba i rok dopředu. Dřevo musí stejně vyschnout, tak časová prodleva nevadí," dokončil Michal Hruška z Plánských lesů. Cena se v závislosti na druhu dřeva liší. Obecně se ale pohybuje od sedmi set do jednoho tisíce korun za kubík včetně daně.
Obyvatelům obcí, které ve vlastnictví lesy nemají nebo málo, nezbývá než se obrátit na lesy státní. Ani tady zájemce o samovýrobu dřeva zřejmě neuvítají s otevřenou náručí. „Zájem lidí o takzvanou samovýrobu je velmi vysoký. Poptávka v řadě oblastí Plzeňského kraje převyšuje možnou nabídku," potvrdila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.
Podle ní brzy nebude možné uspokojovat další a další zájemce. „Palivové dříví vlastník lesa záměrně neprodukuje.
Vzniká při výrobě cennějších a dražších jakostí dříví, a proto nemůžeme donekonečna reagovat na zvýšenou poptávku po palivovém dříví jeho zvýšeným prodejem," vyŘEZÁNÍ světlila mluvčí.