STŘEDNÍ ČECHY Největší sázení stromků v dějinách. Tak by se dala nazvat akce, kterou loni spustily Vojenské lesy a statky České republiky (VLS ČR). Nyní je hlavním úkolem miliony sazenic uchránit před zvěří. A to i za cenu neplánovaného odstřelu. „V souvislosti s kalamitou sníží vojenské lesy stavy zvěře, aby zabránily škodám na sazenicích a mladých porostech," říká mluvčí VLS ČR Jan Sotona.
Půjde především o vysokou, ale také černou. „Například na Karlovarsku je to jelen sika, který je invazivním druhem. V oblasti Brd půjde především o jelení zvěř," konkretizuje cíle plánovaných odstřelů Jan Sotona. Přestože odlov v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy patří k těm nižším, mělo by být letos zastřeleno o desetinu více zvířat než loni.
Bude-li třeba, najmeme lovce
„V uplynulém roce šlo v brdských honitbách divize VLS Hořovice o 1 121 kusů. Třeba na Karlovarsku ale máme celkové objemy lovu i trojnásobné, na Libavé jde o více než dvojnásobek. Celkem bylo loni v našich lesích odloveno bezmála 15 tisíc kusů zvěře,“ vybírá ze statistik mluvčí vojenských lesů s tím, že ve spolupráci s ochránci přírody lesníci na udržení přiměřených stavů zvířat pracují dlouhodobě. Problém představují nejen přemnožení divočáci, které třeba v Mníšku pod Brdy střílejí dokonce v okrajových částech města, ale třeba i zmiňovaný jelen sika na západě Čech. Počty zvířat totiž musí být v rovnováze s lesem. „V současné chvíli, kdy v důsledku kalamit způsobených klimaticky extrémním počasím v našich lesích stoupají rozlohy mladých porostů, musíme reagovat. Obnova lesů v následujících letech prostě musí mít nejvyšší prioritu,“ hájí zvýšování odstřelu ředitel VLS Petr Král. „Býložravá zvěř v českých lesích způsobuje značné škody především na mladých lesních porostech tím, že okusuje mladé stromky. Starší porosty zase poškozuje loupáním kůry,“ vysvětluje Král, jak zvířata ničí stromy.
Celý článek najdete v MF Dnes.