Klučinu na rodinné vycházce v Gránickém lese u Znojma zaujal výjev jako z historie. „Prrr“, zastavuje statného hřebce v postrojích muž s opratěmi v ruce. Otírá si pot z čela, letmo poplácá koně po boku. „Stahujeme dříví z kopců,“ vysvětluje koňák Jiří Fousek.
Zcela se vymyká zažitým představám o starých vrásčitých mužích s koňmi. Teprve dvaatřicetiletý nadšenec z Rudlic na Znojemsku chová koně pro zálibu. „Tohle je Gavor, 3,5 roku starý tažný hřebec polského chladnokrevníka. Mám doma ještě jednoho hřebce, kobylku a hříbě,“ prozrazuje.
Majitel stavební firmy si tak plní sen. „Na koních jezdím v sedle od 12 let. Po úrazu manželky, která si při pádu ze sportovního koně zlomila obratel, jsem ale vyměnil horkokrevníky za tažné koně. Nechtěl jsem však, aby se jen tak poflakovali v ohradě, věděl jsem, že je potřeba jim vymyslet práci. Proto občas uvítám zakázku jako třeba teď od Městských lesů Znojmo na stahování dřeva z nepřístupného terénu,“ vypráví mezi úpravou koňského postroje Fousek.
Celý článek najdete v AGRObase zpravodaji
S koněm si musíte navzájem důvěřovat, říká Fousek. S chladnokrevníkem stahuje dřevo (AGRObase zpravodaj)
Monitoring médií
- úterý 30. červen 2026
- Cenový vývoj kulatiny a řeziva (drevmag.com)
- Od lesáků pro lesáky. VLS staví domy pro své zaměstnance (vls.cz)
- Městské lesy Hradec Králové se stanou modelovým územím pro rekreaci, environmentální vzdělávání a udržitelný turismus (FLD ČZU)
- Lázeňské lesy a parky začaly měřit návštěvnost v lesích. Na pěti místech jsou nově instalované sčítače pěších a cyklistů (mmkv.cz)
- Divoké parkování v Beskydech. Přestupků ubylo, nesmí však začít růst houby (impuls.cz)
- Ve výměře lesů v Česku je Plzeňský kraj na druhém místě (plzenskyrozhled.cz)
- Lesníci z celé Vysočiny zamířili do Nového Města. Debatovali o budoucnosti lesů (zdarsky.denik.cz)
- Na Jindřichohradecku hořely čtyři hektary lesa. V náročném terénu pomáhali i Rakušané (lidovky.cz)
- Hasiči na Tišnovsku bojovali s požárem i vedrem, zveřejnili video (novinky.cz)
- Juan Alberto Molina: Náš výzkum pomůže zvýšit odolnost evropských lesů a jejich schopnost vázat uhlík (prumyslovaekologie.cz)















