logo Silvarium tisk

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo podél dálnice D10 s kácením a prořezáváním zhruba 300 stromů, které ohrožují bezpečnost provozu. Havarijní stav způsobilo počasí v zimě, zejména silný vítr. Řidiči musí v místech kácení počítat s částečným omezením provozu. Průjezdný bude pouze levý jízdní pruh, kde je možné jet maximálně osmdesátikilometrovou rychlostí. Hotovo by mělo být do konce dubna, řekl dnes novinářům mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Kácení a prořezávání zajistí pracovníci firmy téměř na celém úseku dálnice D10 mezi Prahou a Mladou Boleslaví v obou směrech. „Dostaly se (stromy) do stavu, kdy už nejsou dostatečně stabilní, abychom je tolerovali podél dálničního tahu," řekl Rýdl. Stromy podle něj zatížily nejprve na přelomu listopadu a prosince přívaly sněhu, jejich stabilitu v podmáčeném terénu pak narušil častý vítr. Jde většinou o mladé stromy, zhruba dvě třetiny z nich mají průměr kmene do 25 centimetrů.

Kácení podél D10 zajišťuje deset pracovníků s motorovými pilami, z vysokozdvižné plošiny nebo s lezeckou technikou. Denně odstraní průměrně 50 stromů, pracují mimo dopravní špičku. Místo, kde se kácí, je označené světelnou šipkou.

Kácení provádí firma H-Rekultivace, ŘSD odhaduje náklady na stovky tisíc korun. V úseku denně projede kolem 40.000 aut, z toho 20 procent jsou nákladní auta a kamiony.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě