logo Silvarium tisk

Dva nejhorší stupně sucha zasáhly v neděli 34,8 procenta území České republiky, rozsah zemědělského sucha se zvýšil. Některý z pěti stupňů sucha je na 97,8 procenta území. Nejhorší situace je na střední a severovýchodní Moravě. Vyplývá to z aktuálních informací zveřejněných na webu Intersucho.

Vědci hodnotí míru sucha v půdě do jednoho metru na základě poměru aktuální situace s průměrnou situací v letech 1961 až 2010. V posledním týdnu se sucho zmírnilo v západní části středních Čech, podle předpovědních modelů by se mělo v následujícím týdnu zejména na Moravě sucho zmírnit. To, že na předpovědní mapě převažuje na některých územích bílá barva značící místa bez rizika sucha, neznamená, že na těchto místech sucho nebude. Systém tak signalizuje, že úroveň půdní vláhy odpovídá dlouhodobému průměru v příslušném období.

Systém zveřejnil i souhrn sucha za poslední půlrok. Podle této mapy bylo sucho od počátku roku nejhorší v severozápadní části Čech, na Znojemsku na střední Moravě. Za poslední tři měsíce byl největší nedostatek vláhy v severozápadních Čechách, relativní nasycení půdy vláhou nižší než procento ale bylo v celé severní části Čech a na jižní a střední Moravě.

Přibývá také území, kde kvůli suchu předpokládají zemědělci ohrožení úrody. Extrémní poškození suchem spojené se ztrátou výnosů větší než 40 procent hlásí zemědělci na na Mostecku, Lounsku, Plzeňsku, Domažlicku a Pardubicku. Těžké poškození úrody suchem se ztrátou 30 až 40 procent předpokládají zemědělci na Litoměřicku, Rakovnicku, Berounsku, ale také na Příbramsku, Písecku a Pelhřimovsku.

ČTK

Komentáře  

+3 # Starý 2023-07-18 18:45
Zemědělec si sice sucho způsobuje sám svým hospodařením, ale za své krátkodobé chyby (půl roku pěstování), je odměněn plošnou dotací a ještě další dotací na mimořádné jevy.

V lese za sucho (hospodaření musí lesník plánovat na CCa průměrných 110 let) je lesník odměněn Mze krácenou dotací pár korun jednou za cca 110 let a pak nic.

To je p. ministře ta rovnost !!!!
Ti pánbíčkáři "lidovci" to je elita tohoto státu.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě