Už čtyři lesní správy musely být zrušeny poté, co státní podnik Lesy České republiky (LČR) začal s vydáváním pozemků v rámci církevních restitucí. K vydání již bylo připraveno téměř 102,5 tisíce hektarů pozemků a 306 staveb. Nároky církví a náboženských společností se týkají 150 tisíc hektarů.
Už loni byly v důsledku navracení majetku zrušeny tři lesní správy na Moravě, a to Ostravice, Bystřice pod Hostýnem a Frenštát pod Radhoštěm. Letos byla k 1. lednu zrušena lesní správa Karlovice a lesní správa Jeseník se sloučila se sousedním Javorníkem.
„Jednáme s církevními subjekty o možném zaměstnávání našich kolegů, kteří v dané lokalitě působí. Řada z nich tak nachází nové uplatnění. Letos by se měly změny spojené s restitucemi dotknout 60 zaměstnanců, v oblasti Jesenicka pak 35 zaměstnanců," uvedla Šárka Matějíčková, vedoucí odboru personálního a ekonomiky práce LČR.
Podnik obdržel celkem 2267 výzev k vydání majetku. „V nich je požadováno vydání 49 184 pozemků a 1392 staveb. Uzavřeli jsme dosud 1897 dohod na vydání 17 619 pozemků o celkové výměře 78 110 hektarů a 249 staveb," vyčíslil generální ředitel LČR Daniel Szórád.
Lesy ČR zároveň akceptovaly rozhodnutí Státního pozemkového úřadu, který stanovil, že oprávněné osoby, tedy církve a náboženské společnosti, dále získají 1936 pozemků o výměře přes 24 tisíc hektarů a 57 staveb.
Podnik požadavkům církví a náboženských skupin také v desítkách případů nevyhověl, protože se jejich nároky neprokázaly jako oprávněné.
Co se týká žalob, Lesy ČR vedly ke konci roku 41 soudních sporů na straně žalované, ve 28 případech vystupovaly jako žalobci.
Restituce: Lesy ČR musely zrušit už čtyři lesní správy (Právo)
Monitoring médií
- středa 25. únor 2026
- Emeritní rektor ČZU Petr Sklenička byl jmenován předsedou TA ČR (zivauni.cz)
- V Ostravě se uskuteční další veřejná aukce dříví (ostrava.cz)
- Arboretum Mendelovy univerzity vykácelo letité náletové dřeviny, má nové cypřiše (ČTK)
- Kořenovník vrstevnatý (e-los.cz)
- Také vám vadí nepořádek v lese na Kladně po bezdomovcích? Vznikla petice (e-kladensko.cz)
- Oboru nedaleko Jirkova lesníci brzy zruší (Mladá fronta DNES)
- Vědci řeší, jak zachránit nejtěžší organismus na světě. Šustí, ale chřadne (denik.cz)
- úterý 24. únor 2026
- Národní parky nelze kácet, varuje Bursík a dodává: Dotace na opravy domů přečerpala už Fialova vláda (irozhlas.cz)
- Lanškroun chce obnovit krajinu, vysadí tisíce stromů a vytvoří biokoridory (ČTK)
- V Libušině údolí probíhá kácení suchých stromů. Cílem je bezpečnost i obnova lesa (trebic.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Oboru nedaleko Jirkova lesníci brzy zruší (Mladá fronta DNES)
, Před 5 hodinamiŽe by konečně někomu secvaklo, že je všude zvěře mraky, až tak, že ... -
Očima dvou generací: Nahrazení zakmenění zápojem v novele lesního zákona i praxi
, VčeraCo mě teda nejde na rozum.... Svorně staří i mladí / jo, Mansfeldi jsou ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 4 dnyA taky Ostraváá!!! - kdo robí, zarobí. -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 6 dny"Samozřejmě vyprodukujete kvalitní dříví, které milují zpracovatelé ... -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 6 dny" Čekal jsem, že ten trend bude sílit, ale teď se to zase zhouplo k ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 6 dnyAlsol únor. Šílené ceny v dubu a modřínu pokračují. :cry ... -
Kandidátem na ministra životního prostředí je Červený, prezident se s ním sejde (ČTK)
, Před 1 týdnemHned smutný úvod s vyjádřením Filipa Turka, že pan Červený ve funkci ... -
Národní parky mají přijít o značnou část příspěvků na hospodaření
, Před 1 týdnemNa hospodaření? Na účelné vynakládání výrobních zdrojů?













