logo Silvarium tisk

Z dobré zprávy se těší a radují mniši i zaměstnanci vyšebrodského cisterciáckého kláštera. Pozemky o rozloze zhruba 2 000 hektarů, o které se soudí s Lesy ČR, budou klášteru vráceny. Ve středu 12. ledna 2022 Ústavní soud v Brně rozhodl, že nárok na pozemky je oprávněný. Předchozí rozhodnutí Vrchního soudu v Praze zrušil.

Klášter tak získává tyto lesní a zemědělské pozemky zpět podruhé. Poprvé se mu vrátily v rámci církevních restitucí v letech 2016 až 2018 a začal na nich opět hospodařit. Státní Lesy ČR se proti tomu však ohradily soudní cestou s tím, že tento majetek byl klášteru zabrán na základě Benešových dekretů. Krajský soud sice jejich žaloby zamítl, Vrchní soud v Praze ale došel k opačnému závěru a vyšebrodský klášter musel pozemky Lesům ČR přenechat.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+4 # najše 2022-01-14 09:26
Konečně ! Mniši sem přišli ve 13.století, nacisti zde skladovali ukradené umělecké předměty a protože na katastrálním úřadě zůstalo až do roku 1950 viset, že se jedná o majetek III.říše, tak jim to po navrácení znovu sebrali, když v LČR vládl pan Szórád. Pan ředitel přitom prý byl křtěn na katolického křesťana nedaleko ve Frymburku, takže se čekalo, že bude jednat jinak.
Ještě by to chtělo vypakovat toho podnikatele, který provozuje manipulační sklad u Vltavy v Loučovicích a vytrvale sem naváží dřevo ber kde ber. Že sem tímhle způsobem navozil partu kůrovce, který plení okolní lesy (často lanovkové terény).
Prostě jako by stále bylo potřeba o něco bojovat, jakoby stále platil výrok samotného Krista: "nepřišel jsem uvést pokoj, ale meč" (ev. Matouš 10,34-41)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě