logo Silvarium tisk

Obyvatelé Národního parku (NP) České Švýcarsko oceňují jeho práci. Spokojeno se zřízením rezervace je 80 procent z nich. Podle 77 procent dotazovaných správa národního parku chrání místní přírodu, 74 procent z nich ji považuje za dobrého souseda pro místní obyvatele. Vyplývá to z průzkumu Institutu 2050, který mapoval názory obyvatel dva roky po ničivém požáru. Výsledky dnes Institut 2050 společně s ministerstvem životního prostředí a Správou NP České Švýcarsko představil novinářům na tiskové konferenci.

Národní park České Švýcarsko je nejmladší národní park v Česku, má rozlohu zhruba 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony, rokle a neporušené nebo jen málo pozměněné původní ekosystémy. Oblast je součástí Česko-saského Švýcarska, na německé straně je o deset let déle chráněna jako Národní park Saské Švýcarsko.

„Je to dva roky, co Národní park České Švýcarsko postihl ničivý požár, s jehož následky se budeme ještě nějakou dobu potýkat. Od začátku se snažíme najít rovnováhu mezi obnovou a ochranou přírody v národním parku a životem tamních obyvatel, podnikatelů i turistů a jejich bezpečnosti. ... Přiznám se, že takto silná podpora jeho správy a ochrany přírody mě překvapila a jsem za ni opravdu rád. Potvrdilo se, že Češi považují svoji přírodu za důležité bohatství," řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

S faktem, že v Českém Švýcarsku je zřízen národní park je nespokojeno deset procent místních obyvatel. Osm procent dotázaných se domnívá, že jeho správa přírodu v parku poškozuje a devět procent ji považují za špatného souseda pro místní.

Průzkum také zjišťoval názory na turistický ruch v regionu. Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního parku je spokojena s tím, kolik cest je v současné době otevřeno. Podle 53 procent tak akorát, podle 22 procent dostatek a podle 14 procent nedostatek. Zřízený národní park na území podle 54 procent místních obyvatel zvyšuje turistickou návštěvnost v regionu. „Většina, konkrétně 60 procent, by si přitom přála, aby turistická návštěvnost v jejich obci zůstala na loňské úrovni, 25 procent by si ji přálo větší a 15 procent menší. Podle 68 procent může krajina po požáru přitáhnout mnoho turistů," uvedl vedoucí výzkumného týmu Jan Krajhanzl.

Ředitel Správy NP České Švýcarsko Petr Kříž řekl, že chce do budoucna vytvářet další příležitosti pro osobní setkávání s lidmi v regionu. Chce cíleněji vysvětlovat postupy v ochraně přírody místním obyvatelům.

Před dvěma roky, 24. července 2022, vypukl dosud nejrozsáhlejší požár v ČR v Českém Švýcarsku. Jeho uhašení trvalo 20 dní. Obyvatelé několika obcí se tehdy museli evakuovat, v osadě Mezná shořely tři domy.

Průzkum se zakládal na reprezentativním vzorku 398 místních obyvatel. Sběr dat ve všech devíti obcích národního parku realizovala tazatelská síť sociologické agentury PPM Factum v období od 18. dubna až 3. června, v každé obci se ptala přibližně pěti procent jejích obyvatel.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě